Grant dla polskiego symulatora USG płuc
Do szkolenia wykorzystywane będą prawdziwe obrazy płuc pacjentów z COVID-19
Opracowany przez naukowców z Łodzi internetowy symulator USG pomoże w walce z COVID-19.
Symulacje będą dostępne przez internet, a do szkolenia wystarczy tylko komputer i mysz, symulująca głowicę ultrasonografu. Do szkolenia diagnostów wykorzystywane będą prawdziwe obrazy płuc pacjentów. Wśród nich będą już nawet te zarejestrowane u pacjentów chorych na COVID-19.
Symulator jest dziełem naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i firmy Medical Simulation Technologies. Pomysł uzyskał grant dla innowacji na rzecz medycyny i opieki zdrowotnej w konkursie konsorcjum EIT Health powołanego przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii. Grant pozwoli pokryć koszty wdrożenia polskiego projektu.
– Jako uczelnia medyczna główne wysiłki kierujemy w bezpośrednie działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa – mówi serwisowi PAP – Nauka w Polsce prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Dobrym przykładem jest stworzenie szybkiej ścieżki przez EIT Health dla projektów dedykowanych zwalczaniu skutków COVID-19. Jest to nie tylko dowód europejskiej solidarności, ale sprawności organizacyjnej konsorcjum.
W sumie konsorcjum dofinansowało 13 nowych projektów łączna kwotą 6 mln euro. Więcej o polskim pomyśle szkolenia personelu medycznego można znaleźć na stronach EIT Health.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.