Usługi Amazon Web Services dla zdrowia
Zestaw nowych usług uruchomionych przez firmę Amazon pozwala organizacjom ochrony zdrowia na łatwą cyfryzację i analizę danych medycznych z zastosowaniem technik sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
Udostępniony właśnie zestaw narzędzi AWS for Health ma ułatwić zarządzanie danymi klinicznymi, jak również prowadzenie badań medycznych, kontrolowanie finansów i kontakty z pacjentami. W szczególności pozwala on na przeniesienie do chmury elektronicznej dokumentacji medycznej i analizę tych informacji z wykorzystaniem najnowszych algorytmów AI.
„AWS pozwala organizacjom przyspieszyć tempo wdrażania innowacji i wykorzystać potencjał danych medycznych w celu wypracowania personalizowanych terapii i metod opieki” – napisał na firmowym blogu Patrick Combes, odpowiedzialny za nowe produkty Amazona.
Interesującą cechą algorytmów AWS for Health dla podmiotów przechodzących właśnie cyfrową transformację jest m.in. możliwość analizy nieustrukturyzowanych danych, porządkowanie ich, organizowanie i wyciąganie wniosków dzięki analizie języka naturalnego. To zestaw usług oferowanych na razie tylko w trzech stanach USA (Ohio, Oregonie oraz w części stanu Virginia) pod nazwą Amazon HealthLake.
„Mamy wielu klientów z rynku opieki medycznej oraz nauk biologicznych, którzy chcieliby uporządkować swoje ogromne zasoby danych. Dochodzą oni jednak do wniosku, że przekracza to ich możliwości” – komentuje Swami Sivasubramanian, wiceprezes Amazon Machine Learning for AWS. „Zbudowaliśmy nowy system, aby zdjąć ten ciężar z organizacji ochrony zdrowia, przenieść dane do chmury i natychmiast rozpocząć bezpieczną analizę danych w wielkiej skali”. Z systemu HealthLake korzystają już m.in. Centrum Medyczne Rush University, Cortica (zajmująca się dziećmi z autyzmem), firma pracująca nad personalizowanymi terapiami onkologicznymi CureMatch, czy integrator MEDHOST.
Serwis HealthcareIT News przypomina, że choć zestaw narzędzi Amazon jest nowy, to pewne jego elementy były już wcześniej dostępne. W Stanach Zjednoczonych z systemu do obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej Epic działającego w chmurze Amazon korzystają Wellforce w Bostonie oraz Piedmiont Athens Regional w Georgii.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.