WHO zakłada biuro wywiadu pandemicznego
Nowa komórka Światowej Organizacji Zdrowia ma wykorzystać zaawansowane technologie cyfrowe w celu przewidywania, zapobiegania i zwalczania epidemii chorób zakaźnych. Będzie miała siedzibę w Berlinie.
Analiza big data, sztuczna inteligencja, systemy monitorowania zakażeń i kontaktów społecznych – to narzędzia nowej komórki Światowej Organizacja Zdrowia, której celem jest prognozowanie i zapobieganie kryzysom zdrowotnym. Plany zorganizowania w Niemczech biura Global Hub for Pandemic and Epidemic Intelligence zapowiedziała właśnie WHO.
Choć biuro będzie funkcjonowało w Berlinie, z założenia ma być instytucją promującą międzynarodową współpracę ekspertów i polityków. Ci drudzy mają uzyskać dzięki niemu wsparcie przy podejmowaniu błyskawicznych decyzji o działaniach przeciwpandemicznych, takich jak zamknięcie granic, wdrożenie programów szczepień, czy wprowadzanie lockdownów gospodarki. Rolą ekspertów będzie przygotowanie modeli rozwoju pandemii i stworzenie bazujących na nowych technologiach narzędzi pozwalających śledzić patogeny.
– Jedną z lekcji, którą dał nam COVID-19 jest to, że świat potrzebuje znaczącego postępu w dziedzinie analizy danych, co pomoże przywódcom w podejmowaniu optymalnych i świadomych decyzji – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia. – To zaś wymaga wykorzystania potencjału zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, łączenie danych z różnych źródeł i multidyscyplinarnej współpracy ekspertów. Dokładniejsze dane i precyzyjna analityka to lepsze decyzje.
Wtórowała mu w nagranym przemówieniu kanclerz Angela Merkel: – COVID-19 nauczył nas, że pandemię możemy pokonać tylko wspólnym wysiłkiem. Nowy hub WHO będzie globalną platformą pozwalającą zapobiegać pandemiom i połączy wysiłki różnych instytucji sektorów prywatnego, akademickiego i rządowego.
Biuro wywiadu pandemicznego jest częścią programu WHO Health Emergencies. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób finansowane będzie nowe przedsięwzięcie, jednak początkowe koszty pokryły federalne władze Niemiec.
Pandemia COVID-19 spowodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się w grudniu 2019 roku w Chinach i pochłonęła ponad 3,2 mln ofiar na całym świecie. Liczba zarejestrowanych zachorowań przekroczyła 154 mln. Niejasne pozostaje postępowanie WHO w początkowej fazie pandemii, kiedy organizacja ta zapewniała, że nie ma powodu do obaw, iż wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Zespół WHO ds. zbadania przyczyn pandemii udał się do chińskiego Wuhan, gdzie zarejestrowano pierwsze ognisko choroby, dopiero rok po wybuchu pandemii. Nie doszedł do żadnych konkluzji.
Z powodu tych zaniedbań Światowa Organizacja Zdrowia, jak i jej ścisłe kierownictwo, byli oskarżani przez polityków i media o współpracę z chińskimi władzami w celu zatuszowania prawdziwych okoliczności rozwoju pandemii. Doprowadziło to nawet do wycofania USA ze Światowej Organizacji Zdrowia przez prezydenta Donalda Trumpa. Decyzję tę odwrócił jego następca Joe Biden.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.