Zegarek Samsunga z czujnikami medycznymi
Nowy smartwatch koreańskiej firmy jest wyposażony w sensory pozwalające na wykonanie pomiaru ciśnienia krwi oraz prostego EKG. Obecnie Samsung pracuje nad rejestracją tego produktu na jednolitym rynku Unii Europejskiej.
Urządzenie o nazwie Galaxy Watch 3 jest już dostępne, jednak skorzystanie z nowoczesnych funkcji diagnostycznych wymaga dostępu do zmodyfikowanego oprogramowania. Niezbędne jest również zgłoszenie i zarejestrowanie przez koreańską firmę takiego urządzenia jako urządzenie medyczne. Oprócz funkcji pomiaru ciśnienia krwi i wykonania prostego elektrokardiogramu (opartego na jednym czujniku), zegarek mierzy też saturację tlenem, co jest obecnie często spotykaną funkcją w zegarkach sportowych. Ma również funkcję wykrywania upadków i wysyłania wiadomości alarmowej do rodziny i przyjaciół – przydatną nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale również dla starszych użytkowników.
W oczekiwaniu na rejestrację
W chwili premiery (6 sierpnia) nowych urządzeń – w tym zegarka Watch 3 – firma oświadczyła, że zdobyła już rejestrację od amerykańskiej FDA (na rynek USA). Urządzenie jest również zarejestrowane w Korei Płd. I tylko w tych krajach, na razie, można używać Watch 3 jako urządzenia do EKG i pomiaru ciśnienia tętniczego.
Co ciekawe, możliwość wykonania jednoczujnikowego EKG ma również obecny od pewnego czasu na rynku Samsung Galaxy Watch Active 2. Również w tym przypadku niezbędne jest jednak aktywowanie aplikacji, co wymaga zarejestrowania produktu jako wyrobu medycznego. Na razie tak funkcja dla użytkowników starszych zegarków jest dostępna w Korei Płd.
Według naszych nieoficjalnych informacji, Samsung obecnie pracuje nad zdobyciem odpowiednich pozwoleń na wprowadzenie tej funkcji w krajach Unii Europejskiej. Potrwa to jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Samsung podkreśla, że funkcje wbudowane w zegarek nie mogą służyć do diagnostyki chorób serca. Co więcej, firma wskazuje, że funkcja pomiaru ciśnienia krwi powinna być kalibrowana co miesiąc przy użyciu tradycyjnego urządzenia do pomiaru ciśnienia – sfigmomanometru z nadmuchiwanym mankietem.
Apple było pierwsze
Pierwszym na świecie zegarkiem z funkcją jednoczujnikowego EKG był Apple Watch 4 zaprezentowany w 2018 roku, obecnie jest już dostępna nowa generacja tego gadżetu. Podobnym urządzeniem dysponuje też firma Withings. Najbardziej zaawansowanym domowym urządzeniem do zespolonych pomiarów ciśnienia i EKG jest aparat opracowany przez firmy Omron i AliveCor. Omron opracował również zegarek z pomiarem ciśnienia.
Testy porównawcze stacjonarnych, wieloczujnikowych zestawów do EKG oraz zegarka Apple wskazują, że tego typu badanie wykonane na nadgarstku nie jest precyzyjne. Mogą jednak ostrzegać przed migotaniem przedsionków i zaburzeniami rytmu serca, które mogą prowadzić do udarów. I tak właśnie pozycjonują swoje urządzenia wszyscy producenci – jako gadżety mające zwiększać świadomość zdrowotną użytkowników i w razie potrzeby alarmujące o nieprawidłowych odczytach, które powinien potwierdzić i przeanalizować lekarz.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.