Cyfrowe terapie: trendy i szanse w 2021 roku

Nowoczesne platformy cyfrowe umożliwiają m.in. przesyłanie i analizę wyników pomiaru glukozy / UC San Diego

Rozwiązania wykorzystujące nowe technologie w opiece zdrowotnej nadal będą służyły pacjentom dotkniętym pandemią COVID-19. Większą popularność zyskają jednak internetowe platformy wspierające terapie nowotworów, chorób układu krążenia oraz związane z macierzyństwem – prognozuje brytyjska ORCHA specjalizująca się w analizie rynku cyfrowych terapeutyków.

„W 2020 roku, w samym środku pandemii koronawirusa, systemy opieki zdrowotnej uległy przyspieszonemu procesowi cyfryzacji. E-zdrowie pojawiło się w powszechnej świadomości na całym świecie jako jedna z metod monitorowania i dbania o zdrowie i dobrostan człowieka” – można przeczytać w raporcie „COVID-19: Digital Health Trend and Opportunities for 2021” sporządzonym przez ORCHA. „Cyfrowe rozwiązania pozostają bezpiecznym i skutecznym sposobem zapewniania opieki zdrowotnej na odległość również w 2021 roku, podczas najcięższych tygodni kolejnych lockdownów”.

ORCHA prowadzi i udostępnia katalog aplikacji do cyfrowych terapii (tzw. digital therapeutics, DTx). Organizacja prowadzi testy takich platform i monitoruje zmiany wprowadzane przez autorów. Na tej podstawie tworzony jest ranking aplikacji w poszczególnych wskazaniach. ORCHA współpracuje również z organizacjami opieki zdrowotnej na całym świecie – doradza im, oferuje rozwiązania cyfrowe i prowadzi analizy aplikacji pod kątem bezpieczeństwa i zgodności z aktualną wiedzą medyczną.

Przełomowy kwiecień 2020 roku

Na podstawie danych zebranych w ciągu ostatnich dwóch lat – a zatem również w czasach przed pandemią COVID-19 – ORCHA stworzyła „mapę zainteresowań” aplikacjami przeznaczonymi do pomocy w terapii różnych schorzeń lub zaburzeń. Dane te potwierdzają, że największą popularnością wśród DTx cieszą się aplikacje wspierające walkę z zaburzeniami psychicznymi, bezsennością i paleniem tytoniu, a także pomagające utrzymać dobrą formę i sylwetkę – czyli aplikacje do fitnessu i odchudzania. Dużym zainteresowaniem użytkowników i lekarzy cieszą się również aplikacje do monitorowania cukrzycy.

Mapa zainteresowań pozwala jednak również sprawdzić, w jaki sposób zmieniły się preferencje użytkowników katalogu aplikacji ORCHA z chwilą wybuchu pandemii COVID-19. Od kwietnia 2020 roku, gdy w większości krajów Europy ogłoszono już programy kwarantanny i izolacji, zamknięto sklepy i ograniczono dostęp do konwencjonalnych usług medycznych, mamy do czynienia z prawdziwą eksplozją zainteresowania cyfrowymi terapeutykami.

Znane i cieszące się sporym uznaniem aplikacje z kategorii dieta/odchudzanie oraz fitness stały się jeszcze popularniejsze. Izolacja i niemożność korzystania z wizyt u specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, sprawiły, że użytkownicy chętniej i częściej sięgali po odpowiednie aplikacji i platformy internetowe. Pojawiły się również nowe, niedoceniane dotąd potrzeby. Konieczność pozostania w domach i brak aktywności fizycznej sprawiły, że wśród popularnych zastosowań DTx pojawiły się leczenia schorzeń narządu ruchu oraz bólu.

Mapa zaintersowań aplikacjami z różnych dziedzien opieki zdrowotnej podczas pandemii COVID-19 / ORCHA

Nowa normalność

„Zachęcającym znakiem na przyszłość jest to, że ta zmiana utrzymuje się od kwietnia 2020 roku. Dane od użytkowników potwierdzają, że rośnie grono osób, które korzystają z takich rozwiązań, jak i grono profesjonalistów medycznych poszukujących bezpiecznych technologii w dziedzinie cyfrowego zdrowia” – podkreślają autorzy raportu.

Eksperci brytyjskiej organizacji zauważają również zmiany będące efektem przedłużającej się pandemii: zainteresowanie rozwiązaniami przeciw COVID-19, czy z dziedziny chorób układu oddechowego powoli spada. Rosną za to wszystkie kategorie związane z bezpieczeństwem i zdrowym trybem życia, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego. To ostatnie ma ogromne znaczenie w czasach kryzysu, obawy o utratę pracę i ograniczenia kontaktów społecznych. Jednocześnie, ze względu na ograniczenia pandemiczne, profesjonaliści nie są w stanie zapewnić dotychczasowego poziomu opieki opierając się na wizytach stacjonarnych – a zatem muszą sięgać po nowe, cyfrowe techniki kontaktu z pacjentami.

Z drugiej strony – zwracają uwagę autorzy raportu – znacząco spadła liczba wykonanych badań poziomu glukozy we krwi, niezbędnych do właściwego kontrolowania cukrzycy. Spadła również liczba wizyt w poradniach diabetologicznych i przeprowadzonych badań skriningowych oczu oraz stóp. Dzieje się tak, mimo że istnieją techniczne środki wykonania takich badań zdalnie – podkreślają specjaliści ORCHA.

Co przyniosą najbliższe miesiące

Choć trend cyfryzacji dla niektórych okazał się wyzwaniem, nie ma drogi odwrotu od przenoszenia kolejnych usług opieki zdrowotnej do sieci – piszą autorzy raportu w części poświęconej prognozom na najbliższych 12 miesięcy. Konieczne będzie jednak poszerzenie zakresu usług o te obszary, które dotąd pozostawały w cieniu ze względu na zagrożenie koronawirusem.

Aby tak się stało, niezbędne jest przeniesienie tych usług na nowy poziom – od wideopołączeń do pełnej personalizacji porad i monitorowania pacjentów. Będzie to odgrywało istotna rolę w cyfryzacji usług związanych ze zdrowiem kobiet, macierzyństwem czy leczeniem chorób nowotworowych, czyli w dziedzinach dotąd zaniedbywanych w procesie cyfryzacji.

ORCHA sygnalizuje również istnienie barier mogących wpływać na tempo upowszechnienia platform cyfrowych terapii. Pierwszy to kwestia refinansowania: „Cyfrowe zdrowie to zupełnie nowy obszar produktowy, wymaga jasnych i adekwatnych zasad refinansowania i zakupu usług” – piszą autorzy raportu. Przepływy pieniężne od ubezpieczycieli i płatników mają umożliwić lekarzom przepisywanie bezpiecznych i przetestowanych rozwiązań, a autorom oprogramowania zapewnić zwrot kosztów i odpowiednie zarobki.

Drugim problemem jest edukacja profesjonalistów medycznych. Zdaniem ORCHA, ok. 93 proc. lekarzy jest przekonanych, że cyfrowe terapeutyki mogą pomóc pacjentom, jednak nie mają oni odpowiedniego przeszkolenia w tej dziedzinie i nie używają DTx w codziennej praktyce.

„Wraz z osiąganiem przez ten rynek dojrzałości, cyfrowe terapeutyki będą wdrażane w kolejnych systemach opieki zdrowotnej i kolejnych dziedzinach. To oznacza, że obok aplikacji do monitorowania wagi, czy pomocnych w walce z zaburzeniami psychicznymi, będą również takie, których dziś brakuje: odpowiadające na zapotrzebowanie pacjentów z nowotworami, chorobami układu krążenia, udarami, czy związanymi z macierzyństwem i zdrowiem okołoporodowym” – uważają eksperci ORCHA.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.