Cyfrowe zdrowie po pandemii: trwały element obszaru zdrowia
Zapraszamy do aktywnego korzystania i współpracy przy cyfrowej platformie Forum e-Zdrowia – narzędzia komunikacji interesariuszy ekosystemu e-zdrowia.
Pandemia koronawirusa ograniczyła dostęp do usług medycznych, jakie wcześniej znaliśmy, więc błyskawicznie zaczęliśmy przyjmować propozycje oparte na cyfrowych rozwiązaniach. Zdalne porady, e-recepta, wsparcie rozlicznych aplikacji mobilnych czy algorytmów sztucznej inteligencji, wykorzystanie urządzeń, w tym wearables i robotów to tylko niektóre z licznych przykładów.
Konieczność skorzystania z rozwiązań cyfrowego zdrowia podczas pandemii sprawiała, iż godziliśmy się na przyjęcie pewnych ryzyk i niedoskonałości, które wcześniej uznawaliśmy za istotne bariery, a w rzeczywistości okazały się one być się być mniejsze niż sądziliśmy i znacznie mniej dolegliwe, niż wcześniej przypuszczaliśmy. Akceptacja cyfrowego zdrowia jako trwałego i przynoszącego istotne korzyści elementu sytemu zdrowia stała się faktem. Cyfrowe zdrowie potwierdziło swoją użyteczność i ani pacjenci, ani profesjonaliści medyczni nie chcą rezygnować z tego, co się sprawdziło. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale zasadniczy przełom w implementacji cyfrowego zdrowia już się dokonał. Teraz czas na praktyczne działania, krok po kroku realizujące cyfrową transformację obszaru zdrowia.
Podczas naszych spotkań i dyskusji w trakcie kolejnych edycji Forum e-Zdrowia wskazywaliśmy na znaczący, istotny potencjał cyfrowych rozwiązań pozwalających na radykalną zmianę systemu zdrowia. Cyfrowa transformacja, której centrum stanowi osoba/pacjent i której fundamentem jest współdziałanie na rzecz pacjenta, staje się dzisiaj bardziej realna. Dziś oddajemy Wam cyfrową wersję Forum e-Zdrowia, platformę do dzielenia się doświadczeniami i wiedzą, platformę inspiracji i motywacji do pracy na rzecz cyfrowej transformacji. Naszymi działaniami chcemy przyczynić się do:
- identyfikacji potencjalnych korzyści i sposobów ich uzyskiwania / realizacji,
- identyfikacji ryzyk i wskazywania sposobów ich adresowania,
- wskazywania działań i rozwiązań, które w praktyce zmieniają obszar zdrowia.
Jesteśmy przekonani, iż wykorzystując cyfrowe zdrowie możemy:
- zapewnić lepsze zdrowie osoby i populacji,
- wspierać personalizowaną opiekę zdrowotną z zachowaniem prywatności i poszanowania godności każdej osoby.
W nowej odsłonie kontynuujemy dotychczasowe wątki Forum e-Zdrowia, w tym:
- inspiracje oraz aktualności z kraju i świata,
- dobre praktyki
- przegląd technologii
- edukację / webinaria
- debaty ekspertów, dyskusję o kluczowych wyzwaniach i dylematach oraz kluczowych decyzjach.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych sukcesem e-zdrowia/ digital health do współudziału w tworzeniu serwisu. Każdy głos jest dla nas ważny.
Dyrektor Forum e-Zdrowia
Artur Pruszko jest doktorem nauk matematycznych (IM PAN), managerem (MBA, University of Minnesota), ekspertem z wieloletnią praktyką w zakresie strategii, rozwoju biznesowego, zarządzania projektami inwestycyjnymi oraz restrukturyzacji.
Ekspert w branży teleinformatycznej z wieloletnia praktyką w zarządzaniu strategicznym między innymi w Telekomunikacji Polskiej, gdzie pełnił funkcje managerskie w Departamencie Strategii oraz Departamencie Rozwoju Biznesowego i Analiz Strategicznych, a następnie w funduszu private equity oraz prowadzącą aktywność doradczą.
Prowadzi również projekty w dotyczące poprawy efektywności w ochronie zdrowia, w tym w zakresie telemedycyny i e-zdrowia (eHealth).
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.