Jaki standard opieki telemedycznej?

Konferencja Fundacji TGR odbywała się w trybie hybrydowym / TGR

21 organizacji pacjenckich i medycznych podpisało deklarację o współdziałaniu w celu opracowania środowiskowego standardu opieki telemedycznej. Ma on poprawić jakość świadczeń, a także urealnić prawo pacjenta do wybory rodzaju porady.

Przygotowaniu standardu opieki telemedycznej poświęcona była poniedziałkowa (13 września 2021 r.) konferencja Pracodawców RP i Fundacji Telemedyczna Grupa Robocza. Wzięli w niej udział m.in. prof. Marcin Grabowski, rzecznik Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci, Andrzej Osuch, wiceprezes Fundacji TGR, Jan Pachocki, prezes Fundacji TGR, prof. Ryszard Piotrowicz, przewodniczący Komisji Informatyki i Telemedycyny PTK, prof. Agnieszka Szadkowska, sekretarz Polskiego Towarzystwa Diabetologów oraz Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”.

Zdaniem ekspertów, opieka telemedyczna potrzebuje standaryzacji, aby lepiej służyć pacjentowi. Podkreślali, że rozwiązania telemedyczne zostały szerzej wprowadzone w Polsce podczas pandemii, przez co kojarzone są jako rozwiązanie tymczasowe i „awaryjne”. Jednak potencjał opieki zdalnej wykracza znacznie poza to, co dzieje się podczas pandemii. Ten model ochrony zdrowia od lat sprawdza się m.in. w diabetologii, czy w opiece kardiologicznej.

– Telemedycyna może wypełnić luki w dostępie do świadczeń, zmniejszyć bariery dostępności specjalistyki oraz efektywnie wspierać kontrolę stanu zdrowia pacjenta – podkreślała Agnieszka Wołczenko. – Telemedycyna wielu osobom kojarzy się z teleporadą, a to oczywiście nieprawda. Mamy całą paletę rozwiązań, choćby telerehabilitację. Dobra opieka w tym obszarze poprawia sytuację pacjentów i ogranicza hospitalizacje. Nie ma wątpliwości, że jesteśmy skazani na rozwój opieki zdalnej. Jest to moment wymuszający dyskusję, z naciskiem na prawo pacjenta do wyboru wizyty zdalnej lub stacjonarnej.

Nieco inaczej sprawę tę widział prof. Marcin Grabowski: – Ciężar odpowiedzialności za to, czy teleporada wystarczy, czy potrzebna jest wizyta stacjonarna spoczywa na lekarzu – mówił.

Uczestnicy konferencji zgadzali się jednak, że nie powinniśmy administracyjnie definiować, kiedy telewizyty mogą się odbyć, a kiedy nie. – Dobrze, że Ministerstwo Zdrowia chce ten obszar uregulować, ale projekt rozporządzenia w tym zakresie idzie za daleko – uważa prof. Ryszard Piotrowicz. Wtórowała mu Magdalena Kołodziej: – Administracyjne zakazy i nakazy się nie sprawdzają.

Zdaniem Andrzeja Osucha, z Fundacji TGR i eksperta Pracodawców RP, telemedycyna najlepiej sprawdza się jako uzupełnienie tradycyjnej opieki. Stąd potrzebne jest wdrożenie standardów gwarantujących pacjentowi jak najlepszą ochronę. Organizatorzy zapowiedzieli, że w październiku tego roku projekt standardów w tej dziedzinie powinien być już gotowy do wdrożenia.

Pod deklaracją ws. systemowych działań nakierowanych na poprawę jakości udzielania świadczeń telemedycznych podpisało się 21 organizacji: Federacja Pacjentów Polskich, Fundacja MY Pacjenci, Fundacja Serce Dziecka, Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza, Komisja Informatyki i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa  Kardiologicznego, Naczelna Rada Lekarska, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Polska Federacja Szpitali, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny Medycyna XXI, Pracodawcy Medycyny Prywatnej, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Marfan Polska, Stowarzyszenie Metalowych Serc, Stowarzyszenie Osób Po Przeszczepie Serca Nowe Serce, Stowarzyszenie Operowanych na Serce, Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc. Jej treść jest dostępna pod tym adresem.

TGR od wielu lat wspiera rozwiązania pozwalające wykorzystać możliwości nowych technologii w zdalnej opiece medycznej. Najnowszy raport Fundacji traktuje o wykorzystaniu telemedycyny w diabetologii.

Konferencję i wypowiedzi ekspertów można obejrzeć w serwisie YouTube na kanale Pracodawcy RP.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.