Czujniki nadzieją na sprawną rehabilitację
Polscy naukowcy z Politechniki Gdańskiej biorą udział w pracach nad czujnikami dla chorych z parkinsonem. Urządzenia te umożliwiają zdalne monitorowanie pacjentów, nadzór nad przyjmowaniem leków i udzielenie chorym szybkiej pomocy, gdy będzie to konieczne.
Dzięki czujnikom wbudowanym w odzież, które rejestrują parametry biologiczne pacjentów oraz symptomy choroby, lekarze mogą nadzorować stan zdrowia podopiecznych oraz otrzymywać praktycznie natychmiast ostrzeżenia, gdy odczyty odbiegają od normy. W połączeniu z rozwiązaniami z dziedziny telemedycyny oraz inteligentnego otoczenia, te osobiste systemy ochrony zdrowia pozwolą pacjentom żyć normalnie we własnych domach, a jednocześnie być pod zdalną opieką bez konieczności zapisywania się na uciążliwe wizyty w gabinetach lekarskich.
Nowe technologie dla starszych osób
Ten trend nasila się w związku ze zjawiskiem starzenia się społeczeństw krajów zamożnego Zachodu. A zapotrzebowanie na opiekunów i usługi rehabilitacyjne rośnie wraz ze starzeniem się obywateli. Na przykład szacuje się, że do 2050 roku grupa seniorów w USA podwoi się z 40 milionów (13,3 proc. populacji) do 80 milionów osób. Jednocześnie wzrośnie zapadalność na choroby związane z wiekiem, w tym udary. Dane dla Europy przedstawiają ponury wskaźnik zachorowalności, z ponad 1,1 mln pacjentów z nowymi udarami każdego roku.
Sytuacja ta stwarza pilną potrzebę nowego podejścia do poprawy skuteczności i wydajności rehabilitacji. To również bezprecedensowa okazja do wdrażania technologii, takich jak robotyka, do wspomagania procesu odzyskiwania sprawności.
Mogą to ułatwić wdrażane właśnie przez największe korporacje technologiczne rozwiązania inteligentnych domów czy robotyki usługowej, na pierwszy rzut oka dość odległych od zastosowań medycznych. Celem inteligentnych technologii jest jednak stworzenie wielu automatycznych rozwiązań w urządzeniach codziennego użytku, które pomogą ludziom w zwykłych rutynowych czynnościach. Robotyka usługowa lub socjalna ma na celu stworzenie wielu maszyn wspomagających ludzi nie w pełni sprawnych i zwiększyć zdolność opiekunów i członków rodziny do dbania o swoich pacjentów i bliskich.
Sensory ukryte w ubraniu
Jednym z przykładów takich rozwiązań jest projekt PERFORM, w ramach którego opracowano system zdalnego monitorowania pacjentów cierpiących na schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona.
System przetestowano podczas czterech wdrożeń pilotażowych, które przeprowadzono w Hiszpanii, Grecji oraz we Włoszech. Jednym z 19 uczestników w oficjalnym wdrożeniu projektu w życie jest również Polska, a dokładnie Politechnika Gdańska, dla której Unia Europejska przeznaczyła w tym programie blisko 188 tys. euro.
Zaawansowane technologicznie czujniki, opracowane przez konsorcjum PERFORM, umieszczane są na akcesoriach i odzieży, co pozwala monitorować zachowanie oraz sytuację motoryczną użytkownika. Dane gromadzone w ten sposób są przetwarzane i stale przesyłane do scentralizowanego systemu, dzięki czemu specjaliści mogą sprawniej dostosować kurację oraz harmonogram przyjmowania leków jak i całego leczenia.
„System PERFORM umożliwi lekarzom przeprowadzanie znormalizowanej, obiektywnej oceny stanu zdrowia pacjentów oraz odpowiednie dostosowanie planów leczenia do ich osobistych potrzeb. Lekarze będą mieli ciągłe wsparcie w zakresie prowadzenia leczenia coraz większej liczby pacjentów. Za sprawą lepszej opieki zdrowotnej pacjenci będą cieszyć się wyższą jakością życia, większą niezależnością oraz silniejszym włączeniem społecznym” – można przeczytać na stronie opisującej europejski program.
studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.