Aplikacja Vika poprawia nawyki zdrowotne Polaków

16-03-2021
Twórcy aplikacji przekonują, że dobroczynne efekty korzystania z porad Viki pojawiają się już po kilku tygodniach korzystania z platformy / mat. pras.

Zaledwie kilkutygodniowe korzystanie ze stworzonej przez polski zespół aplikacji na smartfony może poprawić tryb życia użytkowników, zwiększyć ich aktywność fizyczną i zmodyfikować dietę. To dowód na skuteczność nowoczesnych narzędzi wspierających opiekę zdrowotną w czasie pandemii COVID-19.

Opracowana przez specjalistów firmy Lab4Life i lekarzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego aplikacja Vika umożliwia określenie wieku biologicznego użytkownika na podstawie analizy jego stylu życia i aktywności fizycznej. Może również (w wersji premium) oszacować m.in. oczekiwany czas życia w zdrowiu, ryzyko wystąpienia nowotworu, udaru, choroby wieńcowej i nadciśnienia. Działa na podstawie danych o stylu życia ponad 500 tys. osób – podkreślają jej twórcy.

Najważniejsze jest jednak to, że Vika może również doradzić, jakie działania podjąć, aby żyć zdrowiej. Wprowadzając do dbałości o zdrowie elementy grywalizacji lepiej motywuje do podjęcia wysiłku i zmiany nawyków. Służą do tego m.in. wskaźnik „dzisiejsze odmłodzenie” oraz dodatkowe, płatne, funkcjonalności pozwalające lepiej kontrolować sen, ruch i dietę.

Teraz twórcy Viki udostępnili dane obejmujące pierwszy miesiąc wykorzystywania ich oprogramowania. Łączne „odmłodzenie” użytkowników programu to 69 000 dni – twierdzą.

– Vika wystartowała z początkiem roku. Już w pierwszym miesiącu jej użytkownicy skutecznie uzdrowili swój styl życia. Łącznie będą się cieszyli blisko 200 latami zdrowia więcej – mówi Łukasz Osowski, współtwórca Viki. – Co więcej, po dwóch tygodniach korzystania z aplikacji zdobywają średnio aż 47 dni zdrowia.

Użytkownicy najczęściej korzystają z funkcji poprawy nawyków związanych z odżywianiem, a w następnej kolejności ze snem i aktywnością fizyczną.

Badania stanu zdrowia i trybu życia użytkowników aplikacji nie nastrajają jednak optymistycznie. Pandemia COVID-19, ograniczenia korzystania z siłowni, basenów i ruchu na świeżym powietrzu już teraz negatywnie odbijają się na kondycji Polaków. Pandemia COVID-19 spowodowała, że przeszliśmy na bardziej siedzący tryb życia i przytyliśmy średnio o 2 kilogramy – podkreślają twórcy aplikacji.

 Aż 60 proc. spośród blisko 5000 przebadanych użytkowników Vika deklaruje zerową aktywność fizyczną w czasie wolnym. Zdaniem ekspertów Lab4Life oznacza to, że wśród badanych w ciągu najbliższych dziesięciu lat aż czterokrotnie wzrośnie liczba chorych na cukrzycę typu 2.

Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów dla telefonów z Androidem i Apple iOS.