O sztucznej inteligencji w zdrowiu – ruszyła rejestracja na konferencję
Można już deklarować udział w konferencji „AI w zdrowiu” poświęconej w całości wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia i medycynie. Spotkanie w formie online odbędzie się 8 czerwca. Organizatorem jest Polska Federacji Szpitali.
Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń́ krajowych i zagranicznych w obszarze regulacji, technologii i standardów medycznych. Jednym z tematów spotkania będzie wpływ przyjętej przez rząd „Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce” na wdrażanie tej technologii w systemie ochrony zdrowia oraz opracowanie inicjatyw wspólnych dla kluczowych interesariuszy polskiego sektora AI oraz ochrony zdrowia.
Organizatorem spotkania jest Polska Federacja Szpitali, we współpracy z Ambasadą Brytyjską, Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Koalicją AI w zdrowiu. Konferencja została także objęta patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Swój udział potwierdzili m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anna Goławska, prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, a także przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
– Jesteśmy świadkami zmian technologicznych w obszarze AI, które mają transformacyjny wpływ na system ochrony zdrowia, rozwój badań naukowych i opiekę̨ nad pacjentem. AI jest przyszłością sektora medycznego, czego dowodem jest coraz częstsze wykorzystywanie sztucznej inteligencji w rozwiązaniach medycznych – mówi Ligia Kornowska, Dyrektor Zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, Prezes Młodych Menedżerów Medycyny i liderka Koalicji AI w zdrowiu.
– Ambasada Brytyjska wspiera działania na rzecz bezpiecznej i transparentnej implementacji algorytmów sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia i jest partnerem konferencji, która w całości poświęcona będzie sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia – podkreśliła Magdalena Ociepa-Wróblewska, Dyrektor Regionalny Kampanii – Opieka Zdrowotna i Farmaceutyczna, Europa Środkowa. – Rząd brytyjski oświadczył w 2017 roku, że zamierza wykorzystać dane i sztuczną inteligencję do „przekształcenia profilaktyki, wczesnej diagnostyki i leczenia chorób przewlekłych do 2030 roku”. Celem jest diagnozowanie chorób na wcześniejszym etapie, podejmowanie lepszych decyzji klinicznych dla pacjentów. Serdecznie zapraszamy na konferencję AI w Zdrowiu, podczas której będziemy chcieli podzielić się doświadczeniami brytyjskimi w tej tematyce – dodała Magdalena Ociepa-Wróblewska.
Konferencja została podzielona na trzy sesje tematyczne. O regulacjach prawnych, wykorzystaniu danych medycznych i wdrażaniu rozwiązań AI mówić będą m.in. Jan Pachocki i Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii DZP oraz Lisa Hollins z NHSx UK. Podczas sesji technologiczno-medycznej polska specjalistka w dziedzinie sztucznej inteligencji Aleksandra Przegalińska opowie o horyzontach rozwoju AI w medycynie, a dr Robert Zymliński przybliży możliwości tej technologii w kardiologii. Wreszcie podczas sesji biznesowej Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, przedstawi Warsaw Health Innovation Hub jako platformę rozwoju innowacji w zdrowiu.
W trakcie konferencji zostanie oficjalnie zaprezentowany Raport „Top Disruptors in Healthcare 2021”, który jest jedynym raportem w Polsce inwentaryzującym polski sektor medtech. W tegorocznej edycji Raportu wzięło udział 115 startupów medycznych.
– Według danych zebranych w raporcie „Top Disruptors in Healthcare 2021” wynika, iż prawie 50 proc. startupów działa w obszarze AI. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do zeszłorocznej edycji raportu, w której działanie w obszarze AI zadeklarowało niecałe 30 proc. startupów. Wskazuje to na gwałtowny wzrost wykorzystywania sztucznej inteligencji w innowacyjnych rozwiązaniach oferowanych na rynku, co w przyszłości przyczyni się do dynamicznego rozwoju sektora ochrony zdrowia – uważa Ligia Kornowska.
Pierwsze dane zebrane w drugiej edycji raportu prezentowaliśmy w serwisie Info e-Zdrowie w marcu 2021 roku.
Udział w konferencji jest bezpłatny, a organizatorzy zapewniają symultaniczne tłumaczenie z języka angielskiego. Zarejestrować można się już dziś na stronie www.aiwzdrowiu.pl.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.