Trzy medyczne startupy z Polski wybrane do akceleratora Google
Google zakończył rekrutację do nowego akceleratora dla europejskich startupów zajmujących się medycyną i zdrowiem. Wybrano 15 najbardziej obiecujących firm w tej dziedzinie. Wśród nich są aż trzy z Polski: BIOTTS, goodsleeper i MedApp.
Celem akceleratora Google dla startupów jest przekazanie wiedzy i kompetencji oraz znajomości technologii. Zakwalifikowane startupy wezmą udział w trzymiesięcznym, intensywnym programie, który pomaga obiecującym projektom biznesowym rozwinąć swoją działalność, ulepszyć produkt lub usługę i wejść na ścieżkę szybkiego wzrostu. Oprócz mentoringu i wsparcia technicznego, program obejmuje również warsztaty poświęcone projektowaniu produktów, docieraniu do klientów i wchodzeniu na nowe rynki oraz rozwojowi kompetencji zarządczych – informuje Google. Rozpoczynający się właśnie program prowadzony będzie przez zespół warszawskiego Campusu Google for Startups i potrwa do końca roku.
Wybór aż trzech polskich firm do programu akceleratora startupów jest wielkim sukcesem krajowej sceny nowoczesnych technologii medycznych – żaden inny kraj nie ma tak wielu swoich przedstawicieli w wybranej piętnastce.
Pierwsza z nich, wrocławska firma BIOTTS, opracowuje przezskórne technologie dostarczania leków w diabetologii, onkologii i dermatologii. Przystępując do programu Google for Startups Accelerator, prezes BIOTTS Paweł Biernat przyznał, że będzie koncentrować się na rozwijaniu umiejętności z zakresu przywództwa, z zamiarem „wprowadzenia skutecznych metod zarządzania dla szybko rozwijających się młodych organizacji, takich jak nasza, gdzie trudno jest nadążyć za procedurami w zakresie liczby projektów i liczby nowych osób”.
Goodsleeper to natomiast startup z Lublina, oferujący indywidualnym pacjentom pomoc w leczeniu chronicznej bezsenności. Oprogramowanie na komputery PC oraz dodatkowa aplikacja na smartfony są oparte na naukowo sprawdzonych i wolnych od leków metodach. Firma opracowała cyfrowy program leczenia oparty na metodach terapii poznawczo-behawioralnej, który pozwala użytkownikom na pokonanie zaburzeń snu w ciągu 6 tygodni. Aplikacja została opracowana przez ekspertów medycyny snu: dr n. med. Małgorzatę Fornal-Pawłowską oraz dr n. med. Michała Skalskiego.
Wreszcie trzeci nagrodzony startup – krakowska firma MedApp – rozwija technologie wspierające diagnostykę obrazową i cyfrową medycynę nowej generacji. Ich główne obszary zainteresowań to sztuczna inteligencja wykorzystywana do diagnostyki, obrazowanie 3D –użycie technologii mieszanej rzeczywistości (MR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) do poprawy diagnostyki i leczenia oraz Big Data Analysis – analiza i obsługa danych zagregowanych przy użyciu wielu urządzeń peryferyjnych. Opracowana przez MedApp aplikacja CarnaLife pozwala pobierać i integrować wskazania z ponad 20 typów urządzeń do badań i pomiarów parametrów pracy organizmu. Dzięki niej lekarz może zdalnie łączyć się m.in. z pulsoksymetrami, elektrokardiografami (EKG), ciśnieniomierzami, glukometrami, termometrami, wagami, czy elektronicznymi stetoskopami. Jej przydatność testował m.in. Medicover. Krzysztof Mędrala, prezes MedApp, ma nadzieję, że wsparcie tak dużego partnera jak Google pomoże w „skalowaniu biznesu na inne kraje i optymalizacji procesu rozwoju, obejmującego wszystkie działania związane z wprowadzeniem firmy na rynek, takich jak marketing i komunikacja”.
Jednym z uczestników poprzedniej edycji jest Infermedica – polska firma, która opracowała algorytm triażu kierujący pacjentów do odpowiednich specjalistów medycznych. W 2020 roku Infermedica uruchomiła “COVID-19 Risk Assessment” – narzędzie, które pomaga szybko zidentyfikować objawy koronawirusa i uzyskać wiarygodne informacje dotyczące obaw związanych z COVID-19. System ten był używany na całym świecie, w 25 językach, przez ponad 450 organizacji, w tym przez dwa krajowe systemy opieki zdrowotnej. W Polsce był podstawą usługi „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.
„Ostatni rok uświadomił nam wszystkim, jak trudnym zadaniem jest dbanie o zdrowie ludzi na całym świecie. Jednocześnie zobaczyliśmy, że technologia może – zwłaszcza w kryzysowych momentach – ratować życie i umożliwiać funkcjonowanie systemów opieki zdrowotnej w świecie cyfrowym” – uzasadnia swoją decyzję Google. I przypomina, że firma consultingowa Frost & Sullivan prognozuje, że do 2025 roku rynek cyfrowych usług medycznych wzrośnie aż siedmiokrotnie. Na przestrzeni ostatnich 6 lat wartość startupów z dziedziny healthtech w Europie wzrosła z 8 mld do 41 mld dolarów.
Pozostali finaliści Google for Startups w dziedzinie medycyny i zdrowia
- Alike Health (Izrael): Firma zajmująca się cyfrową opieką zdrowotną, która wykorzystuje moc dokumentacji medycznej poprzez zastosowanie autorskiej sztucznej inteligencji, crowdsourcingu i big data.
- Braive (Norwegia): Platforma psychoterapeutyczna, która daje ludziom dostęp do narzędzi pomagających w radzeniu sobie z życiowymi wyzwaniami.
- Cuideo (Hiszpania): Rozwiązanie w zakresie opieki domowej dla osób starszych, wykorzystujące zaawansowany algorytm dopasowujący do siebie opiekunów i użytkowników.
- dermanostic: (Niemcy): Internetowy gabinet dermatologiczny, w którym pacjenci mogą być leczeni cyfrowo i otrzymywać recepty za pośrednictwem aplikacji.
- Happy Bob (Finlandia): Osobisty cyfrowy asystent zdrowia, który wykorzystuje grywalizację, społeczność i humor, aby poprawić zarządzanie wartością glukozy we krwi i zapewnić lepszą kontrolę glikemii.
- Hyperhuman (Rumunia): Cyfrowa platforma publikacji i monetyzacji treści dla fitnessu. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do dostarczania wysoce spersonalizowanych treści użytkownikom w oparciu o ich cele, dane biometryczne i środowisko treningowe.
- LactApp (Hiszpania): Aplikacja mobilna bazująca na sztucznej inteligencji, która daje mamom spersonalizowane odpowiedzi ekspertów na pytania dotyczące karmienia piersią i macierzyństwa.
- MESI Medical (Słowenia): Firma diagnostyczna, która opracowuje i produkuje urządzenia medyczne i dostarcza narzędzia do predykcyjnej oceny medycznej.
- Mindly (Ukraina): Cyfrowy marketplace dla specjalistów zdrowia psychicznego i ich pacjentów. Misja Mindly to demokratyzacja dostępu do usług psychologicznych i sprawienie, by życie milionów ludzi stało się szczęśliwsze, zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące – to wszystko przy wykorzystaniu technologii i AI.
- myAGE.health (Czechy): Unikalna aplikacja, która określa funkcjonalny wiek, tempo starzenia się i zapewnia indywidualny plan spowolnienia, a nawet odwrócenia procesu starzenia się.
- Nye Health (Wielka Brytania): Aplikacja skierowana do pacjentów, ułatwiająca zarządzanie swoimi danymi medycznymi i poprawę stanu zdrowia.
- Regimen (Niemcy): Cyfrowy program dla osób z zaburzeniami erekcji, walczący ze stygmatyzacją wokół zdrowia intymnego mężczyzn, który umożliwia pokonanie problemów z erekcją za pomocą holistycznego, zrównoważonego podejścia.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.