Polski Doctor.One ze wsparciem finansowym na rozwój w Europie
Warszawski startup ułatwiający kontakt pacjentów z lekarzami uzyskał finansowanie w wysokości 2 mln zł od Movens Capital. Firma ma w planach rozbudowanie działalności w Polsce oraz wejście na rynki krajów Unii Europejskiej.
Doctor.One to wirtualna przychodnia pozwalająca lekarzom zaoferować prywatne świadczenia abonamentowe dla wybranej grupy odbiorców. Pacjenci mogą kontaktować się ze swoimi lekarzami przez aplikację, planować wizyty stacjonarne, zamawiać i odbierać recepty czy skierowania na badania. Platforma umożliwia lekarzom ciągłą opiekę nad pacjentami – szczególnie w okresie choroby czy rehabilitacji.
W przeciwieństwie do innych platform ułatwiających pacjentom kontakt z lekarzami (np. umawianie wizyt przez aplikację czy stronę internetową), Doctor.One wprowadził „wirtualny obchód”, podczas którego lekarze odpowiadają na pytania pacjentów przez czat lub wykorzystują wideopołączenia (bez ujawniania numeru telefonu).
– Zaprojektowaliśmy model ciągłej opieki medycznej opierając się na zaufanej relacji lekarz-pacjent. Opieka zdrowotna przyszłości nie może opierać się tylko na sztucznej inteligencji, zautomatyzowanej i odczłowieczonej – przekonuje Tomasz Rudolf, CEO Doctor.One. – Zmieniamy reguły gry, pozwalając specjalistom być w stałym kontakcie ze swoimi podopiecznymi i przywracając zaangażowane, indywidualne podejście do opieki medycznej.
Obecnie na platformie Doctor.One działa ok. 40 polskich lekarzy. Firma w planach pozyskanie 10 tys. medyków w całej Europie do końca 2025 roku. Na to m.in. zostaną przeznaczone 2 mln zł (ok. 440 tys. euro) pozyskane od inwestorów Movens Capital w ramach wczesnej rundy pre-seed na początku grudnia.
– Personalna relacja przynosi wiele korzyści, m.in. bardziej holistyczne podejście do opieki, trafniejsze diagnozy niektórych problemów zdrowotnych czy dokładniejsze przestrzeganie planu leczenia oraz częstsze podejmowanie działań prewencyjnych. Podnosi również poziom usług i zwiększa efektywność pracy medyków – podkreśla Maciej Malenda, współzałożyciel Doctor.One. – Nasze obliczenia pokazują, że przy utrzymaniu podobnej liczby godzin pracy, zarobki medyków powinny wzrosnąć o minimum 20 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 50-60 proc.
Doctor.One to spółka założona w 2021 roku przez Tomasza Rudolfa i Macieja Malendę. Obaj zajmowali się wcześniej Fundacją K.I.D.S. (Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali). Malenda pracował również w Medicover oraz Infermedica. Ich nowa firma idzie w ślady Docplannera, który niedawno przejął niemiecką platformę umawiania wizyt lekarskich jameda. Docplanner działa już na 13 rynkach świata, a jego wycena przekracza miliard dolarów.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.