Australijski Queensland wykorzysta narzędzie HIMSS do oceny poziomu cyfryzacji usług medycznych
Opracowany przez HIMSS Digital Health Indicator pomoże władzom stanu Queensland przyspieszyć proces cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Pozwoli również wskazać obszary wymagające najszybszych inwestycji.
Inicjatywa władz stanu położonego w północno-wschodniej części Australii skierowana jest do szpitali, przychodni oraz ubezpieczycieli obsługujących łącznie ok. 5 mln ludzi na obszarze sześciokrotnie większym niż Polska. W projekcie biorą udział – oprócz Healthcare Information and Management Systems Society (HIMSS) – uczelnia wyższa Uniwersytet Queensland, największy dostawca usług medycznych: rządowy Queensland Health oraz agencja rozwoju technologii medycznych Digital Health Cooperative Research Centre (DHCRC).
Pacjent w centrum systemu
Celem projektu jest zdobycie wiarygodnych informacji o stanie cyfryzacji usług medycznych oraz stworzenie planu wdrażania nowych rozwiązań w tej dziedzinie.
– Rozwiązanie HIMSS pozwala nam oceniać poziom rozwiązań z zakresu cyfrowego zdrowia oraz cyfrową dojrzałość w naszym, australijskim kontekście – tłumaczy prof. Keith McNeil z Queensland Health. – Umożliwi również zmierzenie tempa zmiany naszego systemu w kierunku całkowicie cyfrowego ekosystemu. Przede wszystkim jednak wskaże nam usługi, które najpilniej wymagają wsparcia i inwestycji, dzięki czemu będziemy mogli opracować plan alokacji środków tam, gdzie przyniesie to największą wartość.
– Wiele rządów oraz menedżerów ochrony zdrowia w różnych krajach chciałoby bezstronnie ocenić ich poziom cyfryzacji. Nowy Digital Health Indicator dostarcza dane, które umożliwiają poprawę klinicznej i ekonomicznej efektywności. Pandemia COVID-19 sprawiła, że ta potrzeba jest jeszcze bardziej paląca – mówi Tim Kelsey, wiceprezes HIMSS Analytics International.
Zdaniem twórców tego projektu, wykorzystanie nowego narzędzia analitycznego przede wszystkim pozwoli jednak na lepszą opiekę nad pacjentami oraz wdrożenie spersonalizowanych terapii oraz działań profilaktycznych, co będzie skutkowało lepszymi wynikami leczenia.
– Celem tego projektu jest zbadanie ścieżki naszego klienta, czyli pacjenta, przez cały system ochrony zdrowia i taka cyfrowa transformacja naszego systemu, aby stał się on pacjentocentryczny – mówi prof. Claire Sullivan z Uniwersytetu Queensland.
Cztery wskaźniki cyfrowego zdrowia
Narzędzie do oceny cyfryzacji ekosystemu zdrowia Digital Health Indicator zostało zaprezentowany w kwietniu tego roku. HIMSS określa go jako „ekosystem łączący lekarzy, dostawców usług i pacjentów, pozwalający tym ostatnim zarządzać swoim zdrowiem i dobrostanem przy użyciu cyfrowych narzędzi z zachowaniem prawa do prywatności i warunkach pełnego bezpieczeństwa”.
Digital Health Indicator pozwala zmierzyć cztery wskaźniki istotne dla sprawnego funkcjonowania cyfrowego ekosystemu. Pierwszy dotyczy zarządzania, personelu oraz transparentności w dziedzinie podejmowania decyzji, jakości usług i zasad wyboru kontrahentów. Drugi to predykcyjna analiza danych, pozwalająca personalizować opiekę medyczną przy zachowaniu jakości, bezpieczeństwa i jednocześnie niskich kosztów. Trzecim elementem badanym przez Digital Health Indicator jest współpraca na poziomie operacyjnym i organizacyjnym, która ma dawać pacjentowi wrażenie korzystania z jednolitego systemu informatycznego. Wreszcie czwartą i ostatnią dziedziną sprawdzaną w ramach narzędzia HIMSS jest spersonalizowana opieka medyczna oraz zarządzanie ryzykiem z elementami przewidywania zagrożeń.
„Ochrona zdrowia jest niezwykle cenna i ważna dla każdego człowieka. Nie ma kraju, który nie uważałby ochrony zdrowia za istotny element funkcjonowania państwa. Jednak systemy ochrony zdrowia są bardzo drogie” – powiedziała Anne Snowdon, szefowa badań klinicznych w HIMSS podczas prezentacji Digital Health Indicator. „Rewolucja technologiczna sprawiła, że ludzie dostrzegli zmiany i zaczęli oczekiwać innych rzeczy od systemu ochrony zdrowia. W końcu żyją w świecie, który jest cyfrowy i zawsze online, i takie mają też oczekiwania w stosunku do medycyny. My, specjalizujący się w ochronie zdrowia, nie nadążaliśmy dotąd za poziomem cyfryzacji, do którego są przyzwyczajeni obywatele. A HIMSS jest jedyną organizacją o światowym zasięgu, działającą w ponad 50 krajach, która ma potencjał, aby wprowadzać technologie i innowacje w dziedzinie zdrowia”.
Więcej o wdrożeniu HIMSS Digital Health Indicator w Australii będzie można dowiedzieć się podczas HIMSS & Health 2.0 European Digital Event, który odbędzie się w dniach 7-11 września 2020 roku.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.