Careology wprowadza system zdalnego monitoringu pacjentów onkologicznych
Nowe rozwiązanie brytyjskiej firmy umożliwia lekarzom bieżącą obserwację pacjentów podczas leczenia w trybie ambulatoryjnym lub domowym. Platforma pozwala szybciej reagować na potencjalne niepożądane efekty uboczne terapii onkologicznych, przez co znacząco podnosi bezpieczeństwo chorych.
Leczenie nowotworów w coraz większym stopniu opiera się na terapiach przyjmowanych przez pacjentów w domach lub w trybie ambulatoryjnym. To znacznie wygodniejsze dla chorych, jednak dla specjalistów oznacza to zwykle słabszy nadzór nad efektami terapii. Lekarze muszą wtedy opierać się na zgłoszeniach objawów niepożądanych lub innych niepokojących symptomów przez samych pacjentów – zwykle podczas wizyty kontrolnej kilka dni lub nawet tygodni po wystąpieniu takiego objawu. Ten problem nabrał szczególnego znaczenia podczas pandemii COVID-19.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku terapii systemowej, w której konieczna jest nie tylko kontrola stosowania się pacjenta do zaleceń, ale również monitorowanie toksyczności podawanych leków. Bez stałej, bieżącej kontroli nad stanem zdrowia i samopoczuciem pacjenta szybka reakcja – na przykład zmiana sposobu leczenia lub podanie dodatkowych środków osłonowych – jest niemożliwa.
Rozwiązaniem tego problemu jest system o nazwie Careology Professional. Zbiera on dane, zgłaszane przez pacjentów przez aplikację na urządzenia mobilne. Wśród tych danych znajdują się oczywiście podstawowe odczyty, takie jak temperatura ciała czy tętno, ale też takie, które świadczą o tym jak tolerowane jest leczenie cytostatykami: m.in. utrata apetytu, wysypka, problemy z wypróżnieniem, czy zawroty głowy i wymioty.
Następnie system automatycznie analizuje dane i zgłasza lekarzowi raport. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów lub braku danych (co świadczy o niestosowaniu się do zaleceń), Careology Professional może od razu zaalarmować lekarza, że konieczna jest interwencja. System może też agregować dane od wielu pacjentów jednego lekarza i prezentować je w formie łatwych do odczytania raportów i wykresów.
„Nowotwory są niezwykle złożonymi chorobami, które najlepiej leczyć w bardzo precyzyjny sposób o możliwie niskiej toksyczności” – mówi dr Henry Carleton, jeden z dyrektorów Careology Health Limited. „Platforma Careology Professional umożliwia klinicystom podglądanie stanu zdrowia pacjentów w czasie rzeczywistym, co oznacza szybsze interwencje, poprawę wyników leczenia i bardziej efektywne kosztowo usługi zdrowotne”.
Zdalny monitoring stanu zdrowia pacjentów onkologicznych stał się niezwykle istotny w czasie pandemii COVID-19. Wielu chorych zostało zmuszonych – lub zrezygnowało z powodu obawy przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 – z wizyt kontrolnych, badań, a nawet kolejnych cykli leczenia. „Przerwy w sprawdzonym modelu leczenia raka, w konsultacjach między pacjentem i lekarzem, będą miały dalekosiężne skutki jeszcze długo po lockdownie” – przyznaje dr Carleton. „Właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy zaadaptowania systemu ochrony zdrowia do nowej rzeczywistości i poprawienia jej efektywności kosztowej. Musimy zaoferować lepszą, w niektórych przypadkach zdalną, opiekę pacjentom w imię bezpieczeństwa samych pacjentów”.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.