MZ: Kolejne zmiany w standardzie teleporad
Ograniczenia wiekowe dla pacjentów chcących skorzystać z teleporad wprowadza planowane rozporządzenie Ministra Zdrowia. Takich usług nie będzie można świadczyć dzieciom i seniorom. Projekt przewiduje jednak pewne wyjątki od tej reguły.
Nowe rozporządzenie zmieniające standard organizacyjny teleporad w placówkach POZ zakłada obowiązek bezpośredniego kontaktu z pacjentami, którzy nie ukończyli 6. roku życia lub skończyli 65. rok życia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2021 roku. Zostały skierowane do krótkich, tylko pięciodniowych, konsultacji publicznych. Pisma w tej sprawie otrzymały 34 organizacje działające na rzecz ochrony zdrowia, zrzeszające lekarzy, pacjentów i przedsiębiorców.
„Powyższe rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej wrażliwych grup pacjentów, prezentujących zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne” – można przeczytać w uzasadnieniu na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. „Powyższe skutkować będzie ograniczeniem sytuacji pogorszenia stanu zdrowia ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego lub brak zastosowania właściwego postępowania diagnostyczno-leczniczego w przypadku dzieci oraz seniorów”.
Projekt rozporządzenia przewiduje jednak wyjątki od tych ograniczeń. Podczas zdalnej konsultacji wszyscy pacjenci, niezależnie od wieku, będą nadal mogli uzyskać receptę na leki niezbędne do kontynuacji leczenia, zlecenie zaopatrzenie w wyroby medyczne, czy zaświadczenia niewymagające bezpośredniej wizyty pacjenta w placówce POZ. Rozporządzenie nie obejmuje również placówek AOS i lekarzy specjalistów, takich jak kardiolodzy i diabetolodzy, z pomocy których osoby starsze często korzystają. W tych przypadkach konsultacja telefoniczna czy internetowa nadal będzie możliwa niezależnie od wieku pacjenta.
Planowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w standardzie udzielania teleporad są kolejnymi wprowadzanymi w ostatnim czasie w ekspresowym tempie. Od końca stycznia obowiązuje rozporządzenie regulujące terminy udzielania świadczeń zdalnych.
Zdjęcie: Family photo created by freepik – www.freepik.com
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.