Telemedycyna w punktach recepcyjnych dla uchodźców
Centrum Medyczne Damiana uruchomiło pilotaż programu obsługi pacjentów z Ukrainy trafiających do punktów recepcyjnych. Do diagnozy wykorzystywane są urządzenia oferowane przez polski start-up HigoSense.
Nowa inicjatywa jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę zapewnienia opieki medycznej w punktach recepcyjnych obsługujących uchodźców z Ukrainy. Uchodźcy trafiający do nich mają utrudniony dostęp do polskiego systemu ochrony zdrowia, pojawiają się również informacje o ogniskach zachorowań na COVID-19 w ośrodkach pomocy.
– Analizując przypadki pacjentów, którzy trafili do nas na wizyty stacjonarne widzimy pewną powtarzalność chorób i objawów – mówi Jacek Walewski, dyrektor medyczny Centrum Medycznego Damiana – Pacjenci przemęczeni drogą, często pod wpływem silnego stresu mają niższą odporność, a skupiska ludzkie, w których przebywają, zwiększają ryzyka zachorowań.
Program pilotażowy został uruchomiony w jednym z punktów recepcyjnych w naszym kraju. Jeśli system się sprawdzi, zostanie wdrożony również w innych punktach recepcyjnych w Polsce. Za udzielenie pomocy uchodźcom odpowiedzialny jest ratownik medyczny, który w razie potrzeby może korzystać z pomocy tłumacza. Do przeprowadzenia podstawowych badań diagnostycznych ratownik wykorzystuje urządzenie telemedyczne Higo.
Zestaw Higo składa się z jednostki centralnej oraz pięciu modułów diagnostycznych do badania mierzenia temperatury ciała, osłuchiwania serca i płuc oraz obserwacji nosa, gardła, uszu oraz skóry. Częścią Higo jest również aplikacja mobilna, z którą łączy się jednostka centralna i za jej pośrednictwem przesyła dane do lekarza pełniącego dyżur zdalnie. Wystawione przez niego zalecenia dotyczące leczenia są przesyłane do punktu recepcyjnego i ratownika, który przekazuje je pacjentowi.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.