Rozpoczyna się IHE Connectathon 2021 w formule online
Już 14 czerwca rozpocznie się coroczny Connectathon organizowany przez IHE-Europe. Wydarzenie to ma dostarczyć wiedzy o interoperacyjności w obszarze medycyny i pomóc dostawcom przetestować swoje rozwiązania z wykorzystaniem rzeczywistych scenariuszy klinicznych.
Celem maratonu testów jest sprawdzenie działania systemów od różnych dostawców oraz poprawności i łatwości wymiany danych między nimi. Oferowane obecnie przez dostawców rozwiązania są badane w warunkach symulujących rzeczywiste otoczenie i przy użyciu specjalnych scenariuszy zaprojektowanych przez ekspertów monitorujących testy.
Coroczny Connectathon umożliwia sprawdzanie interoperacyjności systemów w takich dziedzinach jak radiologia, kardiologia, farmakologia, laboratoria, patologia czy skoordynowana opieka nad pacjentem. „Ostatnich kilka lat pokazało, że organizacje prowadzące przetargi na medyczne rozwiązania IT na poziomie krajowym, regionalnym i pojedynczych szpitali coraz częściej wymagają niezależnego potwierdzenia implementacji standardów i profili IHE” – podkreślają organizatorzy. Rezultaty wcześniejszych prób można obejrzeć na specjalnych podstronach IHE Product Registry oraz wyników maratonów testów.
Testom towarzyszą webinary i konferencje online z cyklu IHE-Europe Experience poświęcone interoperacyjności, dobrym praktykom, wymianie informacji oraz edukacji uczestników. Rozpoczną się one 15 czerwca, potrwają trzy dni (do 17 czerwca) i są otwarte dla wszystkich chętnych.
W tym roku szczególnie interesująco zapowiadają się sesje poświęcone wymianie informacji z diagnostyki obrazowej w krajach Europy, doświadczenia i dobre praktyki wymiany danych medycznych w Holandii, Włoszech, Szwajcarii i Niemczech oraz Grecji. Nowy system testowy SHARAZONE, uzupełniający Connectathony, przedstawi Charles Parisot z IHE Europe, doskonale znany uczestnikom Forum e-Zdrowia. O transgranicznej wymianie danych medycznych w Unii Europejskiej i planach w obszarze MyHealth@EU będzie natomiast mówić Natalia Zylinksa-Puta z Komisji Europejskiej. Oddzielną sesję podczas IHE-Europe Experience zdecydowano się poświęcić programom szczepionkowym prowadzonym na całym świecie.
Dokładną agendę spotkań i prelekcji można obejrzeć na stronie IHE Europe Experience.
Connectathon 2021 potrwa do 18 czerwca. Więcej informacji o tym, w jaki sposób przygotować się do Connectathonu 2021 można znaleźć w przygotowanej przez organizatorów dokumentacji.
IHE (Integrating the Healthcare Enterprise) jest amerykańską organizacją non-profit której celem jest udoskonalanie wymiany danych medycznych w postaci elektronicznej. IHE zostało założone w 1998 roku przez stowarzyszenie radiologów i specjalistów IT. Sponsorami organizacji są m.in. HIMSS, Radiological Society of North America oraz American College of Cardiology.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.