Nowy system oceny aplikacji zdrowotnych

Obecnie na smartfony dwóch najważniejszych platform dostępnych jest ponad 250 tys. aplikacji zdrowotnych / Markus Winkler, Unsplash

Lekarze mogą wkrótce uzyskać nowy system rekomendacji cyfrowych terapeutyków, pozwalający oferować pacjentom sprawdzone i bezpieczne aplikacje. App Rating Inventory to system opracowany przez amerykańską wojskową agencję ochrony zdrowia w celu analizy tysięcy aplikacji dostępnych na smartfony.

Wybór aplikacji oraz ich integracja w procesie terapeutycznym są obecnie utrudnione przez brak obiektywnych wytycznych pozwalających zidentyfikować wysokiej jakości oprogramowanie spośród tysięcy tytułów dostępnych obecnie w sklepach App Store i Google Play. Poza opisem aplikacji, ocenami użytkowników i opiniami, platformy te nie potwierdzają jakości aplikacji ani nie wskazują, czy może ona spełnić potrzeby lekarza w kontakcie z pacjentami. Co więcej, opisy publikowane w sklepach z aplikacjami przez deweloperów mogą być wręcz niezgodne z rzeczywistą zawartością aplikacji.

Stąd potrzeba tworzenia katalogów aplikacji zdrowotnych wyposażonych w systemy rekomendacji. Takie rozwiązania wdrażane są w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii (własny system NHS oraz ORCHA, EMIS, Our Mobile Health), w Hiszpanii (App Saludable), czy Francji. W części europejskich krajów działają już oficjalne systemy refundacyjne dla cyfrowych terapeutyków, w ramach których publikowane są listy aplikacji godnych zaufania i refundowanych w ramach krajowego systemu ubezpieczeń. Tak dzieje się obecnie w Niemczech i Belgii.

Teraz dołącza do nich opracowany przez oddział Connected Health amerykańskiej Defense Health Agency system App Rating Inventory. Poddawany jest on teraz analizom wewnętrznym, które opisują pracownicy na łamach magazynu „JMIR mHealth and uHealth”. System rekomendacji aplikacji bada je w trzech kategoriach: dowodów klinicznych, zawartości i dopasowania do pacjenta. Sprawdzanych jest 28 konkretnych kryteriów, przy czym oceny są zero-jedynkowe. To wyklucza możliwość zniuansowanej oceny ludzkiej, ale również sprzyja przejrzystości zasad rekomendacji.

„Oceny aplikacji zaczynają się od skanowania środowiska App Store i Google Play. Ten pierwszy krok w badaniu rynku ogranicza i filtruje setki aplikacji z danej kategorii chorób do 10 najistotniejszych, które są następnie oceniane za pomocą App Rating Inventory. Kategoria i wyniki końcowe uzyskane z systemu ocen informują klinicystę o tym, czy aplikacja jest oparta na dowodach i łatwa w użyciu. Chociaż ocena pozwala lekarzowi na podejmowanie decyzji dotyczących wyboru aplikacji, musi on samodzielnie rozważyć również inne czynniki przed włączeniem aplikacji do planu leczenia: zaangażowanie i preferencje pacjentów, dostępne zasoby i doświadczenie z używaniem podobnych technologii” – piszą specjaliści z Defense Health Agency na łamach „JMIR”.

Faza testowa systemu zakończyła się przeglądem 248 aplikacji – łącznie 6944 punktów danych w 28-elementowym systemie oceny aplikacji w 3 kategoriach. Wszystkie 28 pozycji ma taką samą wagę; żaden przedmiot nie jest uważany za bardziej lub mniej ważny niż jakikolwiek inny.

System może zostać wykorzystany do odsiania wartościowych rozwiązań z ponad 350 tys. różnego rodzaju aplikacji związanych z cyfrowych zdrowiem dostępnych dla najpopularniejszych platform mobilnych. Według raportu IQVIA Institute for Human Data Science w 2021 roku każdego dnia przybywało średnio 250 nowych aplikacji zdrowotnych. Do najpopularniejszych należą rozwiązania przeznaczone do wspierania terapii konkretnych schorzeń – zdrowia psychicznego, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Piotr Kościelniak
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych

Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.