HIMSS21 & Health 2.0: cyfrowe zdrowie publiczne
Budowa nowoczesnych i efektywnych systemów ochrony zdrowia na poziomie krajowym, a także wykorzystywanie danych medycznych będą tematami przewodnimi drugiego i trzeciego dnia rozpoczynającej się właśnie konferencji HIMSS21 & Health 2.0 European Health Conference.
Coroczne konferencje HIMSS & Health 2.0 European Health Conference to miejsce dyskusji o najważniejszych trendach w dziedzinie ochrony zdrowia i związanych z tym technologiach. W tym roku konferencja jest organizowana w formule online i odbywa się w dniach 7-9 czerwca. O zagadnieniach poruszanych podczas pierwszego dnia tego wydarzenia można przeczytać w „HIMSS21 & Health 2.0: europejski plan wyjścia z kryzysu po pandemii”.
Dwa kolejne dni europejskiej konferencji HIMSS21 poświęcone będą prezentacji konkretnych przykładów wdrażania modeli cyfrowego zdrowia. Podczas porannej sesji 8 czerwca będzie można usłyszeć, w jaki sposób najlepsze europejskie szpitale poradziły sobie z wyzwaniami walki z COVID-19. Zaprezentowane zostaną doświadczenia szpitali siódmego, najwyższego poziomu cyfrowej dojrzałości wg metodologii HIMSS z Portugalii, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii. Następnie przedstawione zostaną krajowe i regionalne programy cyfryzacji zdrowia oraz oceny stopnia cyfrowej dojrzałości systemów opieki zdrowotnej. Eksperci z Holandii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich podzielą się doświadczeniem z wdrażania tego rodzaju programów w wielkiej skali.
Wśród prelegentów znajdą się również goście polskiego Forum e-Zdrowia. Charles Alessi, dyrektor ds. klinicznych w HIMSS weźmie udział w sesjach dotyczących europejskiej agendy, wykorzystania danych oraz cyfrowej dojrzałości. Jan Eric Slot, doradca holenderskiego ministerstwa zdrowia i były członek zarządu HIMSS Europe będzie natomiast mówił o krajowych strategiach cyfrowego zdrowia podczas drugiego dnia konferencji.
Organizatorzy przewidzieli również możliwość prezentacji doświadczeń krajów europejskich z wdrażania inicjatyw cyfrowych w odniesieniu do konkretnych problemów. O wyzwaniach związanych z cyberbezpieczeństwem danych i rosnącą liczbą ataków hakerskich na placówki ochrony zdrowia opowiedzą przedstawiciele Włoch. Przedstawią oni również założenia inicjatyw Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) odnoszących się do bezpieczeństwa danych pacjentów i ochrony szpitali przed atakami informatycznymi.
O problemach związanych z etycznym wykorzystywaniem danych medycznych do leczenia konkretnego pacjenta, badań naukowych, czy analiz prowadzonych na potrzeby zdrowia publicznego opowiedzą goście z Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Finlandii. O swoich doświadczeniach opowiedzą m.in. Ming Tang, dyrektorka ds. analizy danych w NHS England oraz Claus Pedersen z duńskiego sundhed.dk.
Wreszcie trzeciego dnia konferencji (9 czerwca) przedstawione zostaną rezultaty wdrożenia modelu DiGA („aplikacji na receptę”) wprowadzonego w Niemczech. To rozwiązanie pozwala również wydawcom aplikacji ubiegać się o wpis na listę refundacyjną, podobnie jak mogą to robić producenci leków. O swoich doświadczeniach z kilku miesięcy obowiązywania tych przepisów mówić będą m.in. przedstawiciele ubezpieczycieli, przemysłu oraz agend rządowych stymulujących innowacyjność na rynku zdrowia, w tym dr Susanne Ozegowski z Techniker Krankenkasse, czy dr Henrik Matthies, dyrektor zarządzający Health Innovation Hub.
Istotną częścią HIMSS & Health 2.0 European Health Conference będzie też prezentacja efektywności analizy wielkich zbiorów danych medycznych, w tym wykorzystanie do tego celu sztucznej inteligencji. Zdaniem organizatorów konferencji, już obecnie AI jest z powodzeniem wykorzystywana do wspierania diagnostyki i leczenia onkologicznego (będzie o tym mówić m.in. prof. Barbara Alicja Jereczek-Fossa reprezentująca Europejski Instytut Onkologii w Mediolanie), a w ciągu ostatniego roku technologia ta udowodniła swoją przydatność również w walce z COVID-19. A ponieważ – jak twierdzą organizatorzy – AI wejdzie wkrótce do głównego nurtu praktyki klinicznej, lekarze muszą zaangażować się nie tylko w jej szersze wykorzystywanie, ale również tworzenie aplikacji AI. Pozwoli to tworzenie personalizowanych terapii polegających na bardzo precyzyjnej analizie informacji o stanie zdrowia pacjenta oraz danych statystycznych na poziomie populacyjnym.
Informacje o całym wydarzeniu można znaleźć na stronach HIMSS. Najważniejsze wnioski i ciekawe prezentacje tej konferencji będziemy również przedstawiać w serwisie Info e-Zdrowie.
Dziennikarz specjalizujący się w popularyzacji medycyny i nowych technologii, konsultant ds. wydawniczych
Piotr Kościelniak kierował grupą magazynów popularnonaukowych Focus w wydawnictwie Burda Media Polska, gdzie uruchomił nowe tytuły zajmujące się m.in. medycyną, nowymi technologiami, psychologią i historią. Wcześniej kierował działem Nauki w dzienniku „Rzeczpospolita”, w ramach którego tworzył m.in. Rzecz o Zdrowiu, Styl Życia, a także Ranking Szpitali. Laureat nagród dla popularyzatorów nauki i problematyki medycznej.
Wydarzenia
[tribe_mini_calendar]Polecamy
Raport Parlamentu Europejskiego o sztucznej inteligencji w medycynie
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Cyfrowe terapeutyki – najważniejsze bariery rozwoju
Ekosystem cyfrowych terapeutyków rozwija się błyskawicznie, jednak ich przydatność i wykorzystanie w procesie terapeutycznym ciągle nie jest zbyt wielkie. Dzieje się tak za sprawą kilku problemów, które wskazywali uczestnicy debaty HealthTechBuild.
Rekordowy wzrost inwestycji w technologie medyczne
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
Raport Boston Consulting: fundamenty nowej normalności
Nowa normalność będzie oznaczać opiekę bez ograniczeń czasu i miejsca – sugerują autorzy raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group Digital Ventures. Kluczowe znaczenie dla rozwoju nowego modelu opieki zdrowotnej będą miały trzy obszary: AI, femtech oraz technologie koncentrujące się na zdrowiu psychicznym.