Tematem numer jeden europejskiej konferencji HIMSS21 będzie proces wygaszania pandemii oraz odbudowy i wzmacniania systemów ochrony zdrowia w krajach Unii Europejskiej po kryzysie spowodowanym zachorowaniami na COVID-19.
Zmiany w najważniejszej instytucji zajmującej się informatyzacją ochrony zdrowia w Polsce. Od 1 lutego 2022 roku Paweł Kikosicki objął stanowisko dyrektora Centrum e-Zdrowia, zastępując Jarosława Kieszka, odwołanego pod koniec stycznia.
Budowa nowoczesnych i efektywnych systemów ochrony zdrowia na poziomie krajowym, a także wykorzystywanie danych medycznych będą tematami przewodnimi drugiego i trzeciego dnia rozpoczynającej się właśnie konferencji HIMSS21 & Health 2.0 European Health Conference.
W dniach 13 – 15 września 2021 roku odbędzie się wirtualny connectathon poświęcony testowaniu implementacji Electronic Product Information (ePI) z wykorzystaniem standardu FHIR. Organizatorzy z HL7 International przewidzieli 28 ścieżek zakładających różne scenariusze kliniczne i administracyjne.
Innowacyjne rozwiązania techniczne służące poprawie zdrowia i dobrostanu kobiet będą tematem spotkania „Women first – Tech for Women”. Konferencja, której organizatorem jest ambasada Izraela, odbędzie się 26 maja 2022 roku.
Walne Zgromadzenie członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED zdecydowało o zmianie statutu, na podstawie której pełniący dotąd funkcję dyrektora generalnego Arkadiusz Grądkowski został prezesem Izby.
Przyspieszenie europejskiej współpracy w dziedzinie cyfrowego zdrowia będzie tematem forum TEHDAS zaplanowanego na 27 października 2021 roku. Spotkanie zgromadzi przedstawicieli nauki, biznesu i sektora publicznego.
Fundamentalnej zmianie pozycji chorego w systemie opieki zdrowotnej poświęcona będzie konferencja „Pacjentocentryzm – kiedyś i dziś”. Wydarzenie organizowane jest z okazji dziesięciolecia istnienia Fundacji My Pacjenci.
Spotkanie z niemieckimi firmami sektora cyfrowego zdrowia będzie okazją do dyskusji o wyzwaniach transformacji w tej dziedzinie oraz zaoferuje możliwość znalezienia partnerów biznesowych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
Współpraca i interoperacyjność w czasach po pandemii, bezpieczeńśtwo i wymiana danych oraz wyzwania związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji będą głównymi tematami europejskiej konferencji HIMSS21. Odbędzie się ona w formule online w dniach 7-9 czerwca. Rejestracja uczestników jest już otwarta.
Już 14 czerwca rozpocznie się coroczny Connectathon organizowany przez IHE-Europe. Wydarzenie to ma dostarczyć wiedzy o interoperacyjności w obszarze medycyny i pomóc dostawcom przetestować swoje rozwiązania z wykorzystaniem rzeczywistych scenariuszy klinicznych.
Problemy z platformą P1, zlecaniem testów i korzystaniem z aplikacji gabinet.gov.pl mają być skutkiem przeciążenia systemu i wdrażaniem nowych funkcjonalności. Centrum e-Zdrowia podkreśla, że zawieszenia i usterki są na bieżąco usuwane.
„Reimagine health” – stworzenie systemu opieki zdrowotnej od nowa – pod takim hasłem rusza w poniedziałek, 14 marca 2022 roku w Orlando na Florydzie HIMSS Global Health Conference & Exhibition. To najważniejsze wydarzenie związane z cyfryzacją obszaru zdrowia. W spotkaniach można wziąć udział również zdalnie.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia polityki publicznej „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku”. Informatyzacja całego systemu ochrony zdrowia, poprawa infrastruktury IT oraz wdrażanie i upowszechnianie e-usług to istotne elementy tej strategii.
Już 9 maja 2022 roku TEHDAS zaprasza do oceny proponowanych regulacji Komisji Europejskiej obejmujących europejską przestrzeń danych dotyczących zdrowia. Podczas specjalnego spotkania swoimi wrażeniami podzielą się przedstawiciele największych organizacji zajmujących się zdrowiem oraz cyfryzacją i technologiami medycznymi.
System pozwalający na wymianę i wykorzystywanie danych o zdrowiu 450 mln obywateli Unii Europejskiej ma ruszyć w 2025 roku. Umożliwi transgraniczna opiekę medyczną oraz przyspieszy rozwój badań naukowych.
Budowa nowego systemu opieki zdrowotnej oraz inwestycje w transformację cyfrową będą głównymi tematami HIMSS22 European Health Conference & Exhibition w Helsinkach. Spotkanie ekspertów, decydentów i innowatorów rozpocznie się 16 czerwca 2022 roku i potrwa trzy dni.
Komisja Europejska chce jak najszybszej pełnej cyfryzacji usług medycznych oraz ustanowienia wspólnej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Jednak nawet w gronie najbardziej zaawansowanych krajów widoczne są różnice w edukacji cyfrowej i zdrowotnej, które mogą utrudnić realizację tej ambitnej wizji.
Wykorzystanie innowacyjnych technologii do budowy nowej generacji systemów ochrony zdrowia, zmiany na poziomie legislacji unijnej i krajowej oraz szanse inwestycyjne w obszarze medycyny były najważniejszymi tematami kongresu EIT Health Summit w Sztokholmie.
Producent szczepionek przeciw COVID-19 przejął firmę PhagoMed, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do poszukiwania nowych substancji antybakteryjnych. Startup był wspierany przez European Institute for Innovation and Technology Health.
Wprowadzanie do użytku nowoczesnych technologii telemedycznych powinno się odbywać przy akceptacji pacjentów – mówili eksperci podczas konferencji HIMSS21 w Las Vegas. Cyfryzacja systemu opieki zdrowotnej i integracja systemów gromadzenia danych naraża też placówki medyczne na nowe zagrożenia ze strony przestępców.
20 października 2021 r. w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Program „Zdrowie”, którego celem jest m.in. zmniejszanie społecznych nierówności w zdrowiu dzięki zastosowaniu telemedycyny i rozwiązań e-zdrowia. Program finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa.
Pandemia COVID-19 przyspieszyła cyfrową transformację systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Podczas europejskiej konferencji HIMSS22 w Helsinkach dyskutowano, w jaki sposób wykorzystać moment fundamentalnej zmiany do budowy dojrzałego systemu zarówno pod względem stosowanych rozwiązań technologicznych, jak i organizacyjnych.
Jednolity program oceny i certyfikacji rozwiązań cyfrowego zdrowia zostanie uruchomiony w pięciu krajach Europy Północnej. Pozwoli on na łatwą wymianę wiedzy i doświadczeń, a twórcom nowych technologii umożliwi działanie na rynku z jasnymi i przejrzystymi wspólnymi zasadami.
Edukacja i współpraca z pacjentami już na etapie projektowania nowych rozwiązań to kluczowe elementy tworzenie nowoczesnych, nakierowanych na użytkowników systemów e-zdrowia – mówili uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 10-lecia istnienia Fundacji MY Pacjenci.
Warszawski startup ułatwiający kontakt pacjentów z lekarzami uzyskał finansowanie w wysokości 2 mln zł od Movens Capital. Firma ma w planach rozbudowanie działalności w Polsce oraz wejście na rynki krajów Unii Europejskiej.
Gigant rynku baz danych i oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem wchodzi na rynek zdrowia. Zakup firmy Cerner, specjalizującej się w oprogramowaniu medycznym to największa transakcja w historii Oracle.
Jakie cele uzasadniają wykorzystanie danych o zdrowiu do badań? Pod jakimi warunkami organizacje publiczne i prywatne mogą używać tego rodzaju informacji? To pytania, które zadaje TEHDAS w ramach publicznych konsultacji na temat wtórego wykorzystania danych o zdrowiu w Unii Europejskiej. Organizatorzy czekają na odpowiedzi do 4 kwietnia 2022 roku.
Cyfrowa transformacja zdrowia musi zostać przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i postawić człowieka w centrum systemu. Unia Europejska potrzebuje jednak strategii i woli politycznej, aby szybko przeprowadzić ten proces – wynika z pierwszego Forum TEHDAS.
Dwa wyróżnienia dla firm i instytucji wspierających rozwój społeczeństwa informacyjnego uzyskało Centrum e-Zdrowia podczas XXVII. edycji najstarszej i największej konferencji branży IT dla sektora publicznego.
Zaawansowane rozwiązania techniczne mające pomóc paniom w zachowaniu pełni zdrowia były głównym tematem konferencji „Women first: technologies for women” zorganizowanej 26 maja 2022 r. w Warszawie przez ambasadę Izraela. Podczas spotkania omawiano również wyzwania dotyczące finansowania w obszarze femtech.