Edukacja i współpraca z pacjentami już na etapie projektowania nowych rozwiązań to kluczowe elementy tworzenie nowoczesnych, nakierowanych na użytkowników systemów e-zdrowia – mówili uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 10-lecia istnienia Fundacji MY Pacjenci.
Zapewnienie prywatności i ochrona informacji o obywatelach są warunkami niezbędnymi dla poparcia budowy i rozwoju europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia – uznali ministrowie zdrowia krajów unijnych podczas specjalnego posiedzenia w Luksemburgu.
Wykorzystanie AI w medycynie i opiece zdrowotnej stało się w ostatnich latach przedmiotem badań naukowych, debat politycznych i celem dla aktywistów społecznych. Choć sztuczna inteligencja z pewnością może zostać wykorzystana dla podniesienia jakości opieki, niesie ze sobą nowe zagrożenia, które należy przewidzieć i im przeciwdziałać – piszą autorzy raportu sporządzonego przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.
Fundamentalnej zmianie pozycji chorego w systemie opieki zdrowotnej poświęcona będzie konferencja „Pacjentocentryzm – kiedyś i dziś”. Wydarzenie organizowane jest z okazji dziesięciolecia istnienia Fundacji My Pacjenci.
Wzmocnienie środowiska lekarskiego i rozwój nowoczesnego samorządu zawodowego – to główne postulaty Łukasza Jankowskiego, który został wybrany na prezesa NRL podczas 15. Krajowego Zjazdu Lekarzy.
Innowacyjne rozwiązania techniczne służące poprawie zdrowia i dobrostanu kobiet będą tematem spotkania „Women first – Tech for Women”. Konferencja, której organizatorem jest ambasada Izraela, odbędzie się 26 maja 2022 roku.
Warszawski startup Doctor.One zamknął kolejną rundę inwestycyjną pozyskując łącznie 2,1 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój działalności na rynkach europejskich oraz udoskonalanie aplikacji.
Już w maju do konsultacji społecznych trafi dokument będący próbą samoregulacji zasad stosowania sztucznej inteligencji w medycynie. Obecnie w Polsce nie obowiązują żadne przepisy ani zestaw dobrych praktyk obejmujących ten obszar, choć wiele placówek medycznych wykorzystuje AI w codziennej praktyce do wsparcia diagnostyki czy wyboru schematów leczenia.
Pod koniec 2023 roku ma ruszyć regionalna platforma umożliwiająca pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, możliwość zdalnej rejestracji oraz opiekę medyczną w przypadku niektórych chorób przewlekłych. Odpowiednie umowy o łącznej wartości ponad 110 mln zł podpisali marszałek województwa pomorskiego i szefowie placówek leczniczych.
Specjalne fundusze na budowę infrastruktury bezpieczeństwa, wykonywanie kopii zapasowych i odtworzenie systemu po ataku hakerskim lub awarii przewiduje Ministerstwo Zdrowia. To skutek rosnącego ryzyka ataków w cyberprzestrzeni, których celem mogą być polskie placówki medyczne. Dodatkowe środki na bezpieczeństwo IT mają być wykorzystane do końca 2022 roku
Globalny rynek e-zdrowia rośnie jak na drożdżach. W tym roku firmy zajmujące się tą branżą zyskały łącznie od inwestorów 51,3 mld dolarów. Liderem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone.
„Reimagine health” – stworzenie systemu opieki zdrowotnej od nowa – pod takim hasłem rusza w poniedziałek, 14 marca 2022 roku w Orlando na Florydzie HIMSS Global Health Conference & Exhibition. To najważniejsze wydarzenie związane z cyfryzacją obszaru zdrowia. W spotkaniach można wziąć udział również zdalnie.
Zdrowie staje się ważnym nowym wymiarem europejskiej integracji, a w tym procesie kluczową rolę ogrywa cyfrowa transformacja. Budowa europejskiej przestrzeni danych o zdrowiu znalazła się wśród najważniejszych tematów, które zostaną poruszone podczas 14. Forum Gospodarczego TIME. Tematem przewodnim konferencji będą wyzwania zielonej transformacji cyfrowej. Spotkanie odbędzie się w dniach 7-8 marca w Warszawie.
Jak oszczędzić czas lekarzy i jednocześnie czerpać wiedzę oraz wartościowy materiał do analiz i badań z notatek profesjonalistów medycznych? Na tak postawione pytanie odpowiada CliniNote – oprogramowanie przygotowane przez polski start-up. Od 2021 r z aplikacji korzysta Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy – największa placówka onkologiczna w Polsce.
Zmiany w najważniejszej instytucji zajmującej się informatyzacją ochrony zdrowia w Polsce. Od 1 lutego 2022 roku Paweł Kikosicki objął stanowisko dyrektora Centrum e-Zdrowia, zastępując Jarosława Kieszka, odwołanego pod koniec stycznia.
Systemy opieki zdrowotnej podlegają procesowi transformacji, jakiego nie doświadczyły nigdy wcześniej. To sytuacja, w której liderzy muszą znaleźć równowagę między tym, jak rozwija się technologia, a tym, w jakim kierunku zmierza rynek – czytamy w raporcie Accenture opartym na opiniach 250 menedżerów najwyższego poziomu zajmujących się zdrowiem i medycyną.
Jakie cele uzasadniają wykorzystanie danych o zdrowiu do badań? Pod jakimi warunkami organizacje publiczne i prywatne mogą używać tego rodzaju informacji? To pytania, które zadaje TEHDAS w ramach publicznych konsultacji na temat wtórego wykorzystania danych o zdrowiu w Unii Europejskiej. Organizatorzy czekają na odpowiedzi do 4 kwietnia 2022 roku.
Już nie rok, ale tylko dziewięć miesięcy od pełnego zaszczepienia będą ważne Unijne Certyfikaty Covidowe UCC wykorzystywane do podróży między krajami UE. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2022 roku.
Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jest pierwszym ośrodkiem w Polsce dysponującym robotem chirurgicznym nowej generacji CMR Surgical Versius. Będzie wykorzystywany do laparoskopowych operacji ginekologicznych i urologicznych. Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowego narzędzia planowane są w grudniu 2021 roku.
Cyfrowa transformacja zdrowia musi zostać przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i postawić człowieka w centrum systemu. Unia Europejska potrzebuje jednak strategii i woli politycznej, aby szybko przeprowadzić ten proces – wynika z pierwszego Forum TEHDAS.
Spotkanie z niemieckimi firmami sektora cyfrowego zdrowia będzie okazją do dyskusji o wyzwaniach transformacji w tej dziedzinie oraz zaoferuje możliwość znalezienia partnerów biznesowych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
Zintegrowana konsola umożliwiająca pacjentom korzystanie ze zdalnych porad i przeprowadzenie prostych badań ma poprawić jakość i dostępność nowoczesnych usług zdrowotnych. Dzięki rozwiązaniu brytyjskiej firmy Medicspot, zaawansowaną konsultację wideo można uzyskać m.in. w aptekach.
Przyspieszenie europejskiej współpracy w dziedzinie cyfrowego zdrowia będzie tematem forum TEHDAS zaplanowanego na 27 października 2021 roku. Spotkanie zgromadzi przedstawicieli nauki, biznesu i sektora publicznego.
Walne Zgromadzenie członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED zdecydowało o zmianie statutu, na podstawie której pełniący dotąd funkcję dyrektora generalnego Arkadiusz Grądkowski został prezesem Izby.
Dwa wyróżnienia dla firm i instytucji wspierających rozwój społeczeństwa informacyjnego uzyskało Centrum e-Zdrowia podczas XXVII. edycji najstarszej i największej konferencji branży IT dla sektora publicznego.
Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała zestawienie 24 nowych technologii wykorzystywanych w ochronie zdrowia do walki z COVID-19 oraz innymi niebezpiecznymi chorobami. Cecha wspólną tych rozwiązań jest możliwości używania ich w każdym otoczeniu i wdrożenie ich bez dużych nakładów finansowych.
W dniach 13 – 15 września 2021 roku odbędzie się wirtualny connectathon poświęcony testowaniu implementacji Electronic Product Information (ePI) z wykorzystaniem standardu FHIR. Organizatorzy z HL7 International przewidzieli 28 ścieżek zakładających różne scenariusze kliniczne i administracyjne.
Uruchomiona przez HIMSS platforma Accelerate to nowy sposób na wymianę doświadczeń i komunikowanie się lekarzy, menedżerów zdrowia i dostawców usług dla tej branży.
Sztuczna inteligencja niesie wielkie szanse rozwoju systemu opieki zdrowotnej, wiążą się z nią jednak ogromne zagrożenia – twierdzą autorzy raportu Światowej Organizacji Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia polityki publicznej „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku”. Informatyzacja całego systemu ochrony zdrowia, poprawa infrastruktury IT oraz wdrażanie i upowszechnianie e-usług to istotne elementy tej strategii.
Tworzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych w celu budowy nowoczesnego systemu ochrony zdrowia wykorzystującego technologie cyfrowe – to cel uruchomionej właśnie inicjatywy WHIH.
Aplikacja CarnaLife System umożliwia zdalne badania kardiologiczne, diabetologiczne i oddechowe. Medicover wdraża ją testowo w swoich wybranych placówkach medycznych. Pilotaż potrwa co najmniej trzy miesiące.
Do 11 czerwca potrwają prowadzone przez Centrum e-Zdrowia konsultacje dotyczące minimalnych wymagań technicznych i funkcjonalnych dla systemów usługodawców. Są one związane z realizacją e-recept, e-skierowań, obsługą zdarzeń medycznych i wymianą elektronicznej dokumentacji medycznej, a ich spełnienie jest dla usługodawcy obowiązkowe.
Platforma Physitrack umożliwia przepisywanie indywidualnych programów ćwiczeń i monitorowanie postępów pacjenta. Pozwala także na monitorowanie bólu i zbieranie informacji w postaci ankiet i kwestionariuszy.
W wyniku pandemii COVID-19 korzystanie z wirtualnej opieki i telemedycyny stało się bardzo istotnym elementem systemów opieki zdrowotnej. Obecna polityka krajów europejskich pokazuje jednak, że czekają nas kolejne innowacje kształtujące nowoczesny model ochrony zdrowia, doskonalenie rozwiązań telemedycznych i innych cyfrowych technologii oraz dostosowanie przepisów do nowej rzeczywistości.
Unijna agencja wykonawcza ds. zdrowia i cyfryzacji HaDEA dysponuje budżetem na walkę z pandemią COVID-19 przekraczającym 5 miliardów euro. Agencja jest odpowiedzialna m.in. za wdrożenie europejskiego programu EU4Health.
W czwartek 15 kwietnia odbędzie seminarium HL7 Europe upamiętniające jednego z członków społeczności i szefa czeskiej grupy HL7 – Libora Seidla.
Dziewięć na dziesięć polskich firm sektora medtech zostało dotkniętych pandemią COVID-19 – to wnioski z pierwszych, cząstkowych danych do raportu „Top Disruptors in Healthcare”. Mimo przeszkód, rynek ten dynamicznie się rozwija, a większość start-upów jest na etapie komercjalizacji swoich rozwiązań.
Nowe rozporządzenie zmienia zasady udzielania zdalnych konsultacji realizowanych przez lekarzy POZ. Teleporad nie będzie można stosować m.in. w przypadku wizyt pierwszorazowych, przy pogorszeniu się objawów choroby przewlekłej czy w związku z podejrzeniem choroby nowotworowej.
Jak nowe cyfrowe rozwiązania w ochronie zdrowia przyczyniają się do budowania szans dla biznesu w Wielkiej Brytanii i w Polsce będzie można usłyszeć podczas III Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu, Handlu i Inwestycji już 10 marca 2021 roku.
Rozwiązanie wykorzystujące cyfrowe długopisy pozwoliło wyeliminować papierową dokumentację medyczną w warszawskim szpitalu MSWiA. W efekcie udało się obniżyć ryzyko przenoszenia koronawirusa powodującego COVID-19 chroniąc pacjentów i personel placówki przed zakażeniem. Technologia ta przyspieszyła również proces digitalizacji dokumentów i ułatwiła ich archiwizację.
60 milionów złotych przeznaczonych jest na wsparcie projektów z zakresu sztucznej inteligencji w pierwszym konkursie programu INFOSTRATEG organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wnioski można składać do 26 lutego 2021 roku.
Można już wysyłać zgłoszenia do II edycji raportu „Top Disruptors in Healthcare”. Dokument jest przygotowywany przez Polską Federację Szpitali i ma ułatwić kontakt między innowatorami, inwestorami i podmiotami leczniczymi.
Kraje skandynawskie, Holandia i Estonia są najbardziej zaawansowane w cyfrowej transformacji usług zdrowotnych – wynika z najnowszego badania HIMSS Annual European Digital Health Survey 2021. I chociaż pandemia COVID-19 przyspieszyła wdrażanie takich usług, to eksperci podkreślają również, że kryzys ujawnił niedostateczną integrację systemów informatycznych i infrastruktury udostępniania danych w wielu krajach.
Pfizer otrzyma wszystkie statystyczne dane medyczne osób zaszczepionych w Izraelu przeciw COVID-19. W zamian Izrael zagwarantował sobie priorytetowe dostawy dawek, pozwalające do końca marca 2021 roku zaszczepić wszystkie osoby powyżej 16. roku życia.
Jak wygląda ekosystem firm wykorzystujących sztuczną inteligencję w biznesie? Jakie są potrzeby uczestników tego rynku? W jaki sposób wdraża się nowe rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania ma przynieść zorganizowane przez fundację Digital Poland badanie „State of Polish AI”.
Rozwiązania wykorzystujące nowe technologie w opiece zdrowotnej nadal będą służyły pacjentom dotkniętym pandemią COVID-19. Większą popularność zyskają jednak internetowe platformy wspierające terapie nowotworów, chorób układu krążenia oraz związane z macierzyństwem – prognozuje brytyjska ORCHA specjalizująca się w analizie rynku cyfrowych terapeutyków.
Ostatnich 12 miesięcy upłynęło pod znakiem walki z pandemią, jednak w nowy rok wchodzimy ze sporą dawką uzasadnionego optymizmu – uważa ekspert w dziedzinie cyfrowej transformacji zdrowia dr Charles Alessi, dyrektor ds. klinicznych organizacji HIMSS.
Początek nowego roku to zawsze czas życzeń, nowej nadziei, radości i optymizmu. Po tak trudnym roku, jak ten, który właśnie żegnamy, optymizm i nadzieja są zaś ze wszech miar wskazane. Dlatego przekazujemy i przyłączamy się do życzeń twórców, autorów i sympatyków serwisu Info e.Zdrowie.
Agencja Rezerw Materiałowych kupiła 200 tys. pulsoksymetrów – wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia sejmowej Komisji Zdrowia. Wykorzystywanych jest ok. 30 tys. takich urządzeń, jednak tylko jedna piąta została zarejestrowana w systemie Domowej Opieki Medycznej.
Ruszyła platforma Google Health Studies ułatwiająca rekrutację do badań klinicznych i pokazująca, w jakiś sposób są analizowane dane zbierane przez czujniki smartfona. Pierwsze badanie z wykorzystaniem tej platformy ma objąć 100 tys. osób i skupi się na niewydolności oddechowej.
Cyfrowe zdrowie to jeden ze strategicznych obszarów rozwoju opieki zdrowotnej, a także rozwoju gospodarczego na świecie, co pokazał kryzys związany z pandemią COVID-19. Transformacja wykorzystująca nowoczesne technologie zmieni obraz całego systemu opieki zdrowotnej i może wprowadzić go na nową trajektorię rozwoju. Potrzeba do tego współpracy wszystkich interesariuszy oraz ładu instytucjonalnego, a także przywództwa i determinacji, aby tę transformację przeprowadzić – to najważniejsze wnioski płynące z tegorocznego Forum e-Zdrowia.
Transformacja wykorzystująca nowoczesne technologie zmieni sposób funkcjonowania całego systemu opieki zdrowotnej. Potrzeba do tego jednak współpracy wszystkich interesariuszy, a przede wszystkim silnego przywództwa i woli, aby tę transformację przeprowadzić – podkreślali liderzy i eksperci podczas Forum e-Zdrowia 2020.
Na skutek kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, coraz więcej osób sięga po aplikacje wspierające zdrowie. Ten rynek, będący w początkowej fazie rozwoju, jest niedoskonały – uważają eksperci. Niektóre popularne aplikacje są niskiej jakości i mogą narażać użytkowników na utratę prywatnych danych, a nawet zdrowia. Jak zatem wybrać aplikacje godne zaufania?
Adam Niedzielski, dotychczasowy prezes NFZ, zastąpi Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia. Co będzie dla niego priorytetem? Podczas kolejnych edycji Forum e-Zdrowia konsekwentnie wskazywał kierunki zamian systemu zdrowia, który powinien być bardziej pacjentocentryczny i innowacyjny.
Skrócenie kolejek do specjalistów, odciążenie lekarzy, ale przede wszystkim polepszenie opieki nad pacjentem stanie się możliwe dzięki szerszemu wykorzystaniu AI w sektorze zdrowia – pisze Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.
Zapraszamy do aktywnego korzystania i współpracy przy cyfrowej platformie Forum e-Zdrowia – narzędzia komunikacji interesariuszy ekosystemu e-zdrowia.
Hackathony mogą być potężnym narzędziem w tworzeniu nowych rozwiązań w ochronie zdrowia. Ma to szczególne znaczenie w obliczu pandemii COVID-19. Przed twórcami nowych technologii stoją jednak poważne wyzwania, od których zależy powodzenie ich projektów – pisze Evangelia Stavropoulou
Kluczem do dokonania trudnej transformacji systemu zdrowia w Polsce jest przygotowanie takiego przywództwa politycznego, które uzna, że zmiana daje mu szansę na sukces wyborczy – pisze Piotr Popowski