Kategorie działu: LekiForum e-ZdrowiaBadania i raportyWydarzeniaOrganizacja ochrony zdrowiaTechnologia

12-02-2021
MZ: Kolejne zmiany w standardzie teleporad

Ograniczenia wiekowe dla pacjentów chcących skorzystać z teleporad wprowadza planowane rozporządzenie Ministra Zdrowia. Takich usług nie będzie można świadczyć dzieciom i seniorom. Projekt przewiduje jednak pewne wyjątki od tej reguły.

07-06-2021
Trwają konsultacje w sprawie wymagań technicznych dla systemów usługodawców

Do 11 czerwca potrwają prowadzone przez Centrum e-Zdrowia konsultacje dotyczące minimalnych wymagań technicznych i funkcjonalnych dla systemów usługodawców. Są one związane z realizacją e-recept, e-skierowań, obsługą zdarzeń medycznych i wymianą elektronicznej dokumentacji medycznej, a ich spełnienie jest dla usługodawcy obowiązkowe.

19-05-2022
Łukasz Jankowski nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej

Wzmocnienie środowiska lekarskiego i rozwój nowoczesnego samorządu zawodowego – to główne postulaty Łukasza Jankowskiego, który został wybrany na prezesa NRL podczas 15. Krajowego Zjazdu Lekarzy.

25-09-2020
Powołano pełnomocniczki do spraw informatyzacji w Ministerstwie Zdrowia

Minister Zdrowia powołał pełnomocniczki do spraw informatyzacji. Zostały nimi Anna Goławska (Dyrektor Generalny w MZ) i Agnieszka Kister (Dyrektor Centrum e-Zdrowia).

10-06-2020
CSIOZ zmienia nazwę na Centrum e-Zdrowia

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zyskało nową nazwę. Decyzją ministra Łukasza Szumowskiego z 4 czerwca CSIOZ to teraz Centrum e-Zdrowia. Centrum zyskało również nowy statut i regulamin.

28-09-2020
Powstaje Koalicja na rzecz Telemedycyny

Fundacja Wygrajmy Zdrowie i Microsoft ruszają z inicjatywą Koalicji na rzecz Telemedycyny. Celem przedsięwzięcia jest wejście polskiej służby zdrowia na nowy poziom technologiczny, dzięki któremu lekarze i pacjenci mogliby korzystać ze zdalnych konsultacji w bezpiecznym środowisku technicznym, organizacyjnym i prawnym oraz wykorzystywać Internet Rzeczy i sztuczną inteligencję.

24-02-2021
Europejska debata o e-paszportach zdrowotnych

Przywódcy krajów Unii Europejskiej będą debatować o wprowadzeniu wspólnych cyfrowych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. Miałyby one umożliwić wygodne i bezpieczne podróże między krajami członkowskimi Wspólnoty. Pomysł popiera przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

01-02-2022
Paweł Kikosicki nowym dyrektorem Centrum e-Zdrowia

Zmiany w najważniejszej instytucji zajmującej się informatyzacją ochrony zdrowia w Polsce. Od 1 lutego 2022 roku Paweł Kikosicki objął stanowisko dyrektora Centrum e-Zdrowia, zastępując Jarosława Kieszka, odwołanego pod koniec stycznia.

01-07-2020
Premia od NFZ za wystawienie e-skierowania

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo placówki odchodzące od tradycyjnych skierowań w formie papierowej na rzecz skierowań w postaci elektronicznej. Zmiany dotyczą świadczeń udzielanych po 1 lipca.

19-10-2020
Anna Goławska powołana na stanowisko wiceministra ds. informatyzacji

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek wręczył Annie Goławskiej nominację na stanowisko podsekretarza stanu. Będzie odpowiedzialna za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum e-Zdrowia.

08-07-2020
Zdrowie kobiet i cyfrowe terapie tematami nowego hackathonu EIT

45 uczestników z całej Europy bierze udział w trwającym właśnie EIT Health Wild Card Hackathon. Ze względu na pandemię COVID-19 cała impreza prowadzona jest online. Rozstrzygnięcie 10 lipca.

09-03-2021
Cyfrowe zdrowie jednym z tematów Forum Gospodarczego TIME

Ruszyło 13. Forum Gospodarcze TIME „Gospodarka EU 2030”. W tym roku tematem przewodnim są ramy prawne transformacji cyfrowej gospodarki . Sporo miejsce organizatorzy planują poświęcić cyfryzacji ochrony zdrowia.

22-07-2021
Program pilotażowy MZ: opaski telemedyczne dla osób po COVID-19

Ministerstwo Zdrowia uruchamia nowy program pilotażowy z wykorzystaniem narzędzi telemedycznych. Opaski rejestrujące parametry życiowe i pozwalające na zdalny monitoring pacjentów zostaną przekazane ozdrowieńcom, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, byli hospitalizowani z tego powodu i wymagają opieki i diagnostyki w ramach POZ.

03-11-2020
Cyfrowe zdrowie – szansa dla Unii Europejskiej

Jak przebiega strategiczna zmiana funkcjonowania systemów ochrony zdrowia w Europie i jaki wpływ będzie miała unijna integracja w obszarze cyfrowego zdrowia – to temat sesji „Nowe szanse dla Europy – nowe szanse dla Polski”, która odbędzie się podczas Forum e-Zdrowia 2020.

11-03-2021
Minister zdrowia ogranicza możliwość stosowania teleporad

Nowe rozporządzenie zmienia zasady udzielania zdalnych konsultacji realizowanych przez lekarzy POZ. Teleporad nie będzie można stosować m.in. w przypadku wizyt pierwszorazowych, przy pogorszeniu się objawów choroby przewlekłej czy w związku z podejrzeniem choroby nowotworowej.

10-07-2020
Mapy potrzeb zdrowotnych dostępne online

Informacje dotyczące leczenia szpitalnego, podstawowej opieki zdrowotnej, opieki długoterminowej i ambulatoryjnej pojawiły się właśnie online. Prezentowane w wygodnej, interaktywnej postaci są dostępne na stronach Ministerstwa Zdrowia. Są dostępne dla każdego, bez konieczności logowania.

09-11-2020
Co dalej z e-zdrowiem w Polsce

Perspektywy dla cyfrowego zdrowia w najbliższych latach będą tematem dyskusji ekspertów podczas sesji „Kierunki rozwoju e-zdrowia w Polsce” na Forum e-Zdrowia 2020. W debacie wezmą udział przedstawiciele instytucji publicznych i samorządowych, organizacji pacjenckich, lekarzy oraz dostawców technologii.

18-03-2021
UE chce wprowadzić tymczasowe certyfikaty zdrowia

Komisja Europejska przedstawiła propozycję „paszportów szczepionkowych” potwierdzających nabycie odporności przeciw COVID-19. Mają one umożliwiać swobodne podróżowanie na terenie Unii.

16-11-2020
Jak budować ekosystem e-zdrowia w Polsce?

Czy Polska może stać się jednym z liderów e-zdrowia? Jakie mamy atuty i jak możemy je wykorzystać? Co jest potrzebne, aby podtrzymać zainteresowanie nowoczesnymi technologiami w ochronie zdrowia również po ustaniu pandemii COVID-19? To główne tematy sesji „Efektywny ekosystem rozwoju cyfrowego zdrowia”, która odbędzie się podczas trzeciego dnia Forum e-Zdrowia 2020.

22-03-2022
Internetowe Konto Pacjenta również dla obywateli Ukrainy

System IKP pozwalający za pośrednictwem internetu uzyskać dostęp do najważniejszych informacji o zdrowiu, receptach i skierowaniach jest dostępny również w ukraińskiej wersji językowej. Z pełnej funkcjonalności IKP mogą jednak skorzystać tylko ci Ukraińcy, którzy uzyskali numer PESEL i założyli Profil Zaufany.

30-07-2020
Ministerstwo Zdrowia konsultuje standard teleporad

Do konsultacji publicznej trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu teleporad udzielanych przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Ma on zagwarantować bezpieczeństwo informacji medycznych przekazywanych drogą elektroniczną i jednolity poziom realizacji świadczeń.

31-07-2020
Awaria niemieckiego systemu telemedycznego usunięta

Przez blisko dwa miesiące niemieccy lekarze nie mogli korzystać z centralnego systemu informatycznego wymiany danych o pacjentach i ich ubezpieczeniach. Przyczyną był błąd plików konfiguracyjnych. Problem dotknął 80 tys. placówek i lekarzy.

12-04-2022
Podpisane umowy na Pomorskie e-Zdrowie

Pod koniec 2023 roku ma ruszyć regionalna platforma umożliwiająca pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, możliwość zdalnej rejestracji oraz opiekę medyczną w przypadku niektórych chorób przewlekłych. Odpowiednie umowy o łącznej wartości ponad 110 mln zł podpisali marszałek województwa pomorskiego i szefowie placówek leczniczych.

06-08-2020
Ostatni moment na wypełnienie ankiet o internecie dla POZ i AOS

Tylko do piątku można wypełnić i odesłać ankietę na temat jakości i prędkości internetu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wzięcie udziału w tej akcji Ministerstwa Zdrowia daje szansę uzyskania dofinansowania na poprawę jakości połączeń.

08-01-2021
E-skierowania ułatwią dostęp do opieki

Od piątku 8 stycznia pacjenci otrzymają skierowania na leczenie lub badanie wyłącznie w formie elektronicznej. To kolejny etap cyfryzacji usług medycznych w Polsce, który w założeniu ma usprawnić proces leczenia oraz wyeliminować zapisywanie się do kilku placówek jednocześnie.

17-08-2020
Teleporady – zasady i dobre praktyki dla POZ

Ministerstwo Zdrowia oraz konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej przygotowali standardy organizacyjne oraz wytyczne w zakresie udzielania teleporad w placówkach POZ. Ich celem jest zagwarantowanie odpowiedniej jakości usług medycznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa personelowi medycznemu podczas epidemii COVID-19.

21-08-2020
Minister Adam Niedzielski o pacjentocentrycznym i innowacyjnym systemie zdrowia

Adam Niedzielski, dotychczasowy prezes NFZ, zastąpi Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia. Co będzie dla niego priorytetem? Podczas kolejnych edycji Forum e-Zdrowia konsekwentnie wskazywał kierunki zamian systemu zdrowia, który powinien być bardziej pacjentocentryczny i innowacyjny.

19-01-2021
Teleporada w jeden dzień – kontrowersyjny pomysł Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce, aby teleporady były udzielane szybciej – nie później niż w pierwszym dniu roboczym po zgłoszeniu pacjenta. Projekt jest gotowy do publikacji i wejścia w życie. Lekarze nie kryją oburzenia nie tylko samym pomysłem, który uważają za niewykonalny, ale również brakiem konsultacji przy tworzeniu nowych przepisów.

19-05-2022
Europejska konferencja HIMSS22 pod hasłem Delivering Next Gen Health and Care: The time is now

Budowa nowego systemu opieki zdrowotnej oraz inwestycje w transformację cyfrową będą głównymi tematami HIMSS22 European Health Conference & Exhibition w Helsinkach. Spotkanie ekspertów, decydentów i innowatorów rozpocznie się 16 czerwca 2022 roku i potrwa trzy dni.

16-06-2021
Rozpoczął działalność Warsaw Health Innovation Hub

Tworzenie innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych w celu budowy nowoczesnego systemu ochrony zdrowia wykorzystującego technologie cyfrowe – to cel uruchomionej właśnie inicjatywy WHIH.

05-07-2021
Cyfrowe zdrowie w projekcie rozwoju systemu na lata 2021-2027

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia polityki publicznej „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku”. Informatyzacja całego systemu ochrony zdrowia, poprawa infrastruktury IT oraz wdrażanie i upowszechnianie e-usług to istotne elementy tej strategii.

15-03-2021
EU rozważa wprowadzenie paszportów zdrowotnych

Paszport zdrowotny ma potwierdzać skuteczne zaszczepienie przeciw COVID-19, negatywny wynik testu PCR lub wynik testu antygenowego świadczący o nabyciu odporności. Pozwoli na bezproblemowe przemieszczanie się między krajami Unii Europejskiej.

04-11-2020
HIMSS pracuje nad technologiami dla zdrowia kobiet

Rusza inicjatywa, której celem jest stworzenie rozwiązań technologicznych zabezpieczających życie i zdrowie matek w okresie okołoporodowym. Od stycznia 2021 roku prowadzone będą warsztaty i dyskusje, które wyłonią najbardziej innowacyjne pomysły. Ich autorzy, wspierani przez HIMSS, będą mogli walczyć o finansowanie swoich projektów.

09-07-2020
Śląski kalkulator ryzyka COVID-19

Narzędzie, nad którym pracują śląscy badacze, to internetowy system, który na podstawie informacji o objawach u danego pacjenta wskaże stopień ryzyka zakażenia koronawirusem. Z narzędzia mają docelowo korzystać zarówno pacjenci, jak i pracownicy systemu ochrony zdrowia. Ma ono być pomocne w szybszym diagnozowaniu lub wykluczaniu możliwości zakażenia koronawirusem.

30-07-2021
Ruszył program pilotażowy e-stetoskopów

W lipcu rozpoczął się rządowy program pilotażowy testujący przydatność elektronicznych stetoskopów do zdalnych badań pacjentów w warunkach domowych. Do końca listopada przebadanych w ten sposób ma być 1000 osób.

23-02-2022
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu dla osób niesłyszących

Na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu pojawiła się nowa funkcjonalność – tłumacz języka migowego. Dzięki temu informacje o stanie swojego zdrowia będą mogły uzyskać również osoby niesłyszące, bez pomocy osób trzecich.

27-09-2021
Włochy: wszyscy pracownicy muszą mieć „zielony certyfikat” COVID-19

Od 15 października wszyscy pracownicy we Włoszech będą musieli posiadać unijny certyfikat potwierdzający szczepienie lub odporność przeciw COVID-19. To pierwsze takie przepisy w Europie i jedne z najostrzejszych na świecie.

15-03-2022
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odbudowuje systemy po ataku hakerów

Działający dla okupu hakerzy sparaliżowali system wewnętrznej komunikacji pracowników LPR. Alternatywny kanały komunikacji pozwoliły jednak pogotowiu działać normalnie. Obecnie większość zaatakowanych systemów działa już bez zakłóceń.

17-07-2020
Nowe dane w interaktywnej mapie potrzeb zdrowotnych MZ

W internetowym serwisie Ministerstwa Zdrowia pojawiły się nowe aplikacje z danymi dotyczącymi m.in. epidemiologii i demografii. Informacje te są dostępne dla każego, bez konieczności logowania się w Bazie Analiz Systemowych i Wdrożeniowych.

12-10-2021
UE uruchamia urząd do walki z zagrożeniami zdrowotnymi HERA

Przewidywanie kryzysów podobnych do pandemii COVID-19, produkcja i dystrybucja szczepionek i leków oraz wymiana i analiza danych medycznych w przestrzeni European Health Data Space – to najważniejsze zadania powołanego właśnie unijnego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia.

28-07-2020
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej chce wprowadzenia jednolitego standardu usług telemedycznych

Ministerstwo Zdrowia powinno wdrożyć wytyczne dla lekarzy i lekarzy dentystów obejmujące udzielanie zdalnych świadczeń medycznych – apeluje Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Ze względu na pandemię COVID-19 skala usług tego typu gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach.

08-12-2020
Informacja medyczna na odległość – nowe wytyczne

Rzecznik Praw Pacjenta oraz Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przygotowali „Wytyczne dotyczące realizacji prawa do informacji przez osoby uprawnione na odległość”. To efekt sygnałów płynących do biura RPP od osób bliskich pacjentów, które miały problem z pozyskaniem nawet tak podstawowych informacji, jak miejsce hospitalizacji chorego członka rodziny.

28-04-2021
Dania wprowadziła certyfikaty zdrowotne, UE chce to zrobić w czerwcu

Kraje Europy przygotowują się do otwarcia gospodarki i przywrócenia normalnego ruchu turystycznego po pandemii. Ważnym elementem w tych planach są certyfikaty potwierdzające nabytą odporność przeciw COVID-19 pozwalające na korzystanie z niektórych usług.

08-04-2022
Szpitale mogą ubiegać się o pieniądze na cyberbezpieczeństwo

Specjalne fundusze na budowę infrastruktury bezpieczeństwa, wykonywanie kopii zapasowych i odtworzenie systemu po ataku hakerskim lub awarii przewiduje Ministerstwo Zdrowia. To skutek rosnącego ryzyka ataków w cyberprzestrzeni, których celem mogą być polskie placówki medyczne. Dodatkowe środki na bezpieczeństwo IT mają być wykorzystane do końca 2022 roku

06-08-2020
Rekordowy wzrost teleporad. Czy szpital w Kolorado to wzór cyfrowej zmiany?

W czasie pandemii w Szpitalu dziecięcym w mieście Aurora stanie Kolorado (Children’s Hospital Colorado) liczba teleporad wzrosła o 5500 proc. To nowy standard telemedycyny i wzór dla innych jednostek.

29-12-2020
Trzy oferty w przetargu w projekcie „Pomorskie e-Zdrowie”

CompuGroup Medical Polska i COMP, Comarch i Asseco oraz Stapro Poland złożyły swoje oferty na budowę i wdrożenie systemów dziedzinowych, platformy regionalnej, Głównego Centrum Przetwarzania Danych oraz zapasowego centrum przetwarzania danych w projekcie „Pomorskie e-Zdrowie”.

12-05-2021
Europejska rewolucja w cyfrowym zdrowiu – kluczowe rynki po pandemii

W wyniku pandemii COVID-19 korzystanie z wirtualnej opieki i telemedycyny stało się bardzo istotnym elementem systemów opieki zdrowotnej. Obecna polityka krajów europejskich pokazuje jednak, że czekają nas kolejne innowacje kształtujące nowoczesny model ochrony zdrowia, doskonalenie rozwiązań telemedycznych i innych cyfrowych technologii oraz dostosowanie przepisów do nowej rzeczywistości.

24-04-2022
Polskie paszporty COVID ważne bezterminowo?

Polska nie chce już kupować szczepionek przeciw COVID-19. Osoby, które otrzymały trzecią dawkę uzyskają bezterminowe przedłużenie paszportów covidowych – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

11-05-2022
HIMSS22: Fundamenty nowego ładu zdrowotnego

Zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej, interoperacyjność i wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwo były najważniejszymi tematami konferencji HIMSS22 odbywającej się w Orlando w USA. W 2022 roku hasłem przewodnim tego wydarzenia było „Reimagine health” – zredefiniowanie systemu ochrony zdrowia w oparciu o technologie cyfrowe.

27-01-2021
Teleporada w jeden dzień – ministerstwo ustępuje

Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu udzielania teleporad zostały skierowane do błyskawicznych konsultacji. Pojawiła się w nich również zmiana dotycząca terminu świadczenia usługi – o co zabiegali lekarze.

20-05-2021
Rozstrzygnięty przetarg na Pomorskie e-zdrowie

Konsorcjum CompuGroup Medical Polska/COMP S.A. zwyciężyło w konkursie ofert na budowę regionalnej platformy informatycznej obsługującej wojewódzkie placówki medyczne. To najważniejszy przetarg projektu Pomorskie e-zdrowie.

09-02-2022
UE przyspiesza: 77 mln euro na inwestycje w europejską przestrzeń danych o zdrowiu

Fundusze są częścią programu finansowego EU4Health na 2022 rok. Posłużą budowaniu infrastruktury wymiany informacji medycznych między państwami Unii Europejskiej.

22-02-2021
Początek testów e-recepty transgranicznej

W marcu ruszą próby funkcjonalne e-recepty transgranicznej. Centrum e-Zdrowia zaprasza farmaceutów do udziału w tym programie testowym.

03-02-2022
Strategia „Zdrowa Przyszłość”: MZ publikuje ostateczną wersję dokumentu

Budowę nowoczesnego i przyjaznego dla pacjenta systemu ochrony zdrowia zapowiada opublikowany właśnie przez Ministerstwo Zdrowia dokument „Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030”.

27-07-2021
Niemieckie ministerstwo zdrowia i HIMSS ocenią poziom cyfryzacji szpitali

Program DigitalRadar ma na celu zbadanie cyfrowej dojrzałości niemieckiego systemu ochrony zdrowia. Zostanie do tego wykorzystana zmodyfikowana metodologia HIMSS. Analizy zakończą się najwcześniej w 2023 roku.

30-06-2022
HIMSS22 Europe: Cyfrowe zdrowie pozwala nam wymyślić na nowo wszystko, co robimy

Pandemia COVID-19 przyspieszyła cyfrową transformację systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Podczas europejskiej konferencji HIMSS22 w Helsinkach dyskutowano, w jaki sposób wykorzystać moment fundamentalnej zmiany do budowy dojrzałego systemu zarówno pod względem stosowanych rozwiązań technologicznych, jak i organizacyjnych.

15-04-2021
Nowa europejska agencja zajmie się zdrowiem i walką z pandemią

Unijna agencja wykonawcza ds. zdrowia i cyfryzacji HaDEA dysponuje budżetem na walkę z pandemią COVID-19 przekraczającym 5 miliardów euro. Agencja jest odpowiedzialna m.in. za wdrożenie europejskiego programu EU4Health.

07-12-2020
Program DOM: zdalne monitorowanie pacjentów z COVID-19

Proste badanie pulsoksymetrem i automatyczne przekazywanie danych przez internet do centrum monitoringu – tak wygląda ogólnopolski program Domowej Opieki Medycznej uruchomiony właśnie przez Ministerstwo Zdrowia. Może w nim wziąć udział każdy, u kogo zdiagnozowano zakażenie koronawirusem.

29-04-2021
E-stetoskop – nowy program telemedyczny

Rozpoczął się nabór do pilotażowego programu teleporad z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów. Testy mają objąć pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem powodującym COVID-19 i z tzw. współistniejącymi chorobami układu oddechowego.

01-11-2021
E-zdrowie w planie transformacji na lata 2022-2026

Cyfryzacja ochrony zdrowia umożliwi poprawę dostępności świadczeń, zapewni stałą opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a także przygotuje system na ewentualne przyszłe epidemie – głosi opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia „Krajowy plan transformacji na lata 2022-2026”.

31-03-2022
Blisko 100 mln zł dla szpitali na rozwiązania cyfrowe, architektoniczne i komunikacyjne

Od 28 marca 2022 roku szpitale mogą składać wnioski o granty w projekcie Dostępność Plus dla zdrowia. Wymagania obejmują trzy zakresy: dostępność architektoniczną, cyfrową i informacyjno-komunikacyjną.

30-12-2020
Pulsoksymetry: pierwsze podsumowania programu DOM

Agencja Rezerw Materiałowych kupiła 200 tys. pulsoksymetrów – wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia sejmowej Komisji Zdrowia. Wykorzystywanych jest ok. 30 tys. takich urządzeń, jednak tylko jedna piąta została zarejestrowana w systemie Domowej Opieki Medycznej.

06-05-2021
WHO zakłada biuro wywiadu pandemicznego

Nowa komórka Światowej Organizacji Zdrowia ma wykorzystać zaawansowane technologie cyfrowe w celu przewidywania, zapobiegania i zwalczania epidemii chorób zakaźnych. Będzie miała siedzibę w Berlinie.

13-01-2021
Rusza system e-rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19

W piątek 15 stycznia wystartuje system e-rejestracji seniorów oraz zbierania zgłoszeń chętnych na szczepienia przeciw COVID-19. Akcja szczepień prowadzona będzie w niemal 6 tys. punktach i monitorowana dzięki centralnemu systemowi informatycznemu.

06-01-2022
Rusza pilotaż elektronicznych spirometrów dla ozdrowieńców COVID-19

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program pilotażowy z placówkach POZ i AOS, w którym wykorzystane zostaną elektroniczne spirometry do zdalnego badania układu oddechowego osób dorosłych po przechorowaniu COVID-19. Testy prowadzone będą na platformie DOM.

02-05-2022
Szef WHO o technologii i zapobieganiu pandemii

COVID-19 nie będzie ostatnią pandemia, z jaka przyjdzie się nam mierzyć – ostrzega Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Możemy się jednak przygotować do kolejnych takich zagrożeń inwestując w technologie umożliwiające wymianę danych, wczesne ostrzeganie oraz powszechną produkcję szczepionek.

14-01-2022
E-skierowania w Polsce: 50 mln dokumentów w ciągu roku

Ponad 17 mln Polaków uzyskało w ciągu ostatniego roku elektroniczne skierowania na konsultacje lub badania. W 2022 roku wykorzystanie tych dokumentów ma być jeszcze szersze – zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

07-02-2022
TEHDAS przygotowuje listę usług European Health Data Space

Budowa funkcjonalnej europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia wymaga stworzenia regulacji i wytycznych, które pozwolą zachować użyteczność, a zarazem bezpieczeństwo informacji. Jest to istotne zwłaszcza w scenariuszach zakładających wtórne wykorzystanie danych medycznych. Usługi techniczne, które pozwolą na realizację takich scenariuszy opracowuje właśnie TEHDAS. Finalny raport pojawi się wiosną 2022 roku.

04-09-2020
Australijski Queensland wykorzysta narzędzie HIMSS do oceny poziomu cyfryzacji usług medycznych

Opracowany przez HIMSS Digital Health Indicator pomoże władzom stanu Queensland przyspieszyć proces cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Pozwoli również wskazać obszary wymagające najszybszych inwestycji.

31-05-2022
Ministerstwo Zdrowia znów bada poziom informatyzacji podmiotów leczniczych

Ruszyła VI edycja „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą” prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Celem ankiety jest sprawdzenie przygotowania do wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej.

30-06-2022
Rola e-zdrowia w systemie pacjentocentrycznym

Edukacja i współpraca z pacjentami już na etapie projektowania nowych rozwiązań to kluczowe elementy tworzenie nowoczesnych, nakierowanych na użytkowników systemów e-zdrowia – mówili uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 10-lecia istnienia Fundacji MY Pacjenci.

13-10-2021
Prokuratura i sądy walczą z nielegalnymi certyfikatami szczepień

Do sądów wpływa rekordowa liczba aktów oskarżenia w sprawie wystawiania fałszywych certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciw COVID-19 w zamian za łapówkę. Za taki czyn grozi kara nawet pięciu lat więzienia.

07-05-2021
Piotr Soszyński, Medicover: Mamy za sobą dopiero pierwszą fazę informatyzacji

Do transformacji opieki zdrowotnej trzeba podchodzić etapami i kolejno cyfryzować te dziedziny, które najbardziej na tym skorzystają. W polskich realiach największym problemem jest jednak brak funduszy na wdrażanie nowych technologii – mówi dr n med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. strategicznego doradztwa medycznego Medicover Polska i członek zarządu Telemedycznej Grupy Roboczej.

07-01-2022
Unia Europejska przyjmuje regulacje dotyczące oceny technologii medycznych

Nowe przepisy mają zwiększyć dostępność innowacyjnych technologii medycznych, leków, sprzętu oraz innych metod leczenia i profilaktyki we wszystkich krajach Wspólnoty. Rozporządzenie będzie stosowane od stycznia 2025 roku.

17-05-2021
Finansowe wsparcie w pilotażu EDM

Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczyna proces dofinansowania podmiotów biorących udział w II etapie pilotażu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Na zakup sprzętu i oprogramowania oraz raportowanie zdarzeń medycznych przewidziano 15 tys. zł dla każdego wnioskodawcy.

17-05-2021
Polska weźmie udział w testach paszportów szczepionkowych

Polska spełnia wymagania techniczne i prawne niezbędne do uruchomienia unijnych procedur weryfikacji certyfikatów zdrowotnych. Przystąpi też do programu testów takich dokumentów. Komisja Europejska chce, by system unijnych paszportów zdrowotnych był gotowy już 1 czerwca 2021 roku.

31-08-2020
Rusza pilotaż elektronicznej dokumentacji medycznej

Rozpoczyna się program pilotażowy rejestracji zdarzeń medycznych oraz prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej przeznaczony dla przychodni POZ, AOS oraz szpitali.

12-05-2020
Cyfrowy paszport zdrowotny trafi do 15 krajów

VST Enterprises, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, podpisała umowę z cyfrową firmą zdrowotną Circle Pass Enterprises (CPE). Celem uzgodnienia jest stworzenie cyfrowego paszportu zdrowotnego, który ma ułatwić powrót do pracy po pandemii koronawirusa Covid-19.

17-02-2022
Komisja Europejska chce przedłużenia obowiązywania paszportów zdrowotnych o rok

Do 30 czerwca 2023 roku miałyby obowiązywać Unijne Certyfikaty COVID. Nowe regulacje musi zatwierdzić Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej. Dotąd wystawiono ok. 1,2 mld kodów QR reprezentujących cyfrowe dokumenty.

30-03-2022
Komisja Europejska walczy z fałszywymi certyfikatami COVID

Wdrażany przez Komisję nowy mechanizm pozwoli niemal natychmiast unieważniać unijne cyfrowe certyfikaty COVID, jeżeli zostaną one uznane za fałszywe przez jedno z państw wystawiających.

18-02-2022
Rusza HERA: 1,3 mld euro na zapobieganie zagrożeniom zdrowia w UE

Unijny urząd ds. gotowości i reagowania na stany zagrożenia zdrowia HERA przedstawił pierwszy plan działania na 2022 rok z budżetem 1,3 mld euro. Znaczna część tych działań to przygotowania infrastruktury cyfrowej oraz systemy analizy i wymiany danych.

10-12-2021
Co dalej z propozycją interdyscyplinarnego standardu telemedycznego

Zakończyły się prace nad projektem standardu mającego ustalić zasady bezpieczeństwa i sposoby zapewnienia wysokiej jakości usług telemedycznych. Dokument, opracowany przez kilkudziesięciu ekspertów, trafił do Ministerstwa Zdrowia.

24-01-2022
Niemcy bez e-recepty

Problemy techniczne i nieprzygotowanie większości uczestników systemu spowodowały, że Niemcy 1 stycznia 2022 roku nie uruchomiły powszechnego systemu e-recept. Zamiast tego federalne ministerstwo zdrowia przedłużyło okres testowy na czas nieokreślony.

12-05-2020
Największe badanie na temat zgonów z powodu choroby SARS-CoV-2. Przebadano 17,4 miliona osób

Badanie przeprowadzone na zlecenie NHS England przeanalizowało elektroniczną dokumentację medyczną (EHRs) 17,4 miliona dorosłych w Wielkiej Brytanii, aby zbadać czynniki ryzyka związane ze śmiercią z powodu COVID-19.

23-04-2020
Pierwszy domowy zestaw testowy na koronawirusa

Test na COVID-19 do samodzielnego wykonania najpierw będzie dostępny dla pracowników szpitali i ratowników.